“Dünyanın en etkili bataryası” geliştirildi: Telefonunuzun şarjı 5 gün gidecek

Araştırmacılar, bir telefonu aralıksız 5 gün çalıştırabileceğini öne sürdükleri yeni bir batarya geliştirdi. Araştırmacılara göre bu batarya, elektrikli bir aracın yeniden şarj edilmesine gerek kalmadan bin km’den fazla yol yapmasını sağlayacak.

Bu çığır açan enerji deposu, iPhone’lardan kalp pillerine kadar her şeyde kullanılan lityum-iyon pillerin atılması ve bunun yerine lityum-sülfür pillerin konmasıyla mümkün oldu.

Teorik olarak, lityum-sülfür piller, lityum-iyon pillere göre 5 kat daha fazla enerji tutabiliyor. Ancak şu ana kadar tüketici elektroniğinde kullanımı hiç pratik değildi.

Lityum-sülfür pillerle ilgili bugüne kadarki en büyük zorluk, her bir şarj döngüsünde yüzde 78 oranında boyut değişimine uğrayan katotun kararsızlığıydı.

Bu da bataryaların çok çabuk aşındığını ve tekrar tekrar şarj edilebilecek kadar uzun ömürlü olmadığı anlamına geliyordu.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden araştırmacılar, çok esnek bir katot kullanmanın, onun genleşip büzüşmeyle (kayda değer bir aşınma olmadan) başa çıkmasını sağladığını keşfetti. Bu yüzden de “dünyanın en verimli” lityum-sülfür pilini oluşturduklarını iddia ediyorlar.

Monash Üniversitesi Makine ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Mahduk Şaybani, The Independent’a konuştu ve şunları söyledi.

”İklim değişikliğiyle mücadelede dünyanın yeni ve radikal enerji depolama teknolojilerine ihtiyacı var… Son derece yüksek kapasiteli sülfür kullanan lityum -sülfür piller geleneksel lityum -iyon pillerden 5 kat daha fazla enerji depolayabilir ve dünyanın her yerinde kullanılabilir ucuz malzemeden üretilebilir ”