Dünyadaki mülteci sayısı 2020’de 80 milyona yaklaştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), dünyada zulüm, çatışma ve insan hakları ihlalleri nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan mülteci ve yerinden edilmiş insan sayısının 2020 ortalarında 80 milyona yaklaştığını bildirdi.

AFP’ye göre BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “Dünya liderleri savaşları durdurmadıkça büyümeye devam edecek olan başka bir kasvetli dönüm noktasını şimdi aşıyoruz. Son on yılda zorunlu yerinden edilme ikiye katlanırken, uluslararası toplum barışı korumada başarısız oluyor” dedi.

Bu yıl açıklanan sayı, ülke içinde yerinden edilmiş 45,7 milyon kişi, 29,6 milyon mülteci ve 4,2 milyon sığınmacıdan oluşuyor.

UNHCR, 2020’de mevcut ve yeni çatışmaların yanı sıra yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) çok sayıda insanın hayatında trajik sonuçları olduğunu ifade ederek, salgınla mücadele kapsamında alınan bazı önlemlerin mültecilerin güvenlikten yararlanmasını zorlaştırdığını vurguladı.

Pandeminin ilk dalgasının ardından Nisan ayında 168 ülke sınırlarını tamamen veya kısmen kapattı ve 90 ülke sığınmacıları bu prosedürlerden muaf tutmadı.

İltica başvuruları 2019 yılının aynı dönemine göre üçte bir azaldı.