Dünyaca ünlü isimlerden Kürtlerle dayanışma kampanyası

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılara tepki gösteren dünyaca ünlü isimler, “Kürtlerin yanındayız” duyurusuyla uluslararası dayanışma kampanyası başlattı. 

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLERDEN TEPKİ 

Amerikalı-Ermeni ünlü şarkıcı Cher (Cherilyn Sarkisian): Ama duydum. 11 yaşımdan beri, kana susamış Türklerin yaklaşık 2 milyon Ermeni’yi işkence edip öldürdüğünü biliyorum. Türk askerleri hala kana susamışlar, şimdi Trump’ın nimetiyle Kürtlere soykırım yapacaklar. Nobel barış ödüllü insan hakları savunucusu Şirin Ebadi: Rojava’da saldırıya uğrayanların sesi olmalıyız. Game of Thrones oyuncusu Liam Cunningham: Türkiye’nin 1952’den beri NATO üyesi olduğunu unutmayalım. NATO Kürtleri bombalıyor. Dünyaca ünlü oyuncu Robert De Niro: Bugün gangster olduğunu düşünen ama iyi bir gangster olamayan bir başkanımız (Trump) var. Gangsterlerin bile hırsızlar arasında bir onuru var. El sıkışırsın ve söz verirsin. Sahip olduğun tek şey sözündür. Onlar da senin sözüne güvenir, o kadar. Bu adam da durum böyle değil. İsrailli Kürt sanatçı Hadasahh Yishurun: Kürdistan’ı, Rojava’yı destekliyorum. Uluslararası toplumun Hitler Erdoğan’ı, hemen şimdi tutuklamasını istiyorum. Çünkü o bizim Kürt erkek ve kız kardeşlerimizi öldürdü. Juventus’un eski futbolcularından Claudio Marchisio: Anne Frank 1942 yılında tuttuğu günlüğünde ‘Dünyanın gitgide ıssız bir yere dönüştüğünü görüyorum; bir gün bizi de yok edecek olan fırtınanın yaklaştığını duyabiliyorum. Milyonların çektiği acıyı hissediyorum.’ demiş. Bugün, bundan tam 77 yıl sonra Türkiye, Suriye’deki Kürtleri bombalamaya başladı, kendimizi sorumlu hissetmeliyiz. 

İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı, sosyal kuramcı ve aktivist David Harvey: Suriye’deki Kürt nüfusa yönelik Türk saldırısını protesto etmek için Ankara’daki Sosyoloji Buluşmaları’na katılımımı geri çekiyorum. Bu, uluslararası bir kınama gerektiren insanlığa karşı bir suçtur. 

Uluslararası PEN Barış İçin Yazarlar Komitesi Başkanı Emmanuel Pierrat: Bir kez daha bütün tarafları gecikmeksizin Suriye’deki çatışmayı sonlandırmaya, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğüne saygının tesisini sağlamaya çağırıyoruz. 

PEN Etiyopya Başkanı Solomon Hailemariam: Suriye’nin Kürt bölgelerinde olanlar insanlık dışı ve kabul edilemez bir durum. Dünya haksız ve adaletsiz. Bütün gücümüzle adaletsizliğe karşı savaşacağız. 

PEN Almanya Başkan Yardımcısı Leander Sukov: Türk ordusunun bu bölgede yaşayan insanları terörize etmek için İslamcı güçler, DAİŞ ve benzeri diğer gruplarla el ele hareket ettiğini de görmüş bulunmaktayız. PEN İsveç Cezaevindeki Yazarlarla Dayanışma Komitesi Başkanı Elisabeth Löfgren: Yüz binlerce insan yerinden edildi ve sayısız sivil insan öldürüldü. Bu büyük bir insan hakları felaketidir. 

21 ÜLKEDEN 200 İSİM İMZA ATTI 

Aralarında bilim insanı, yazar, akademisyenin de bulunduğu 21 ülkeden 200 isim, saldırılara karşı imza kampanyası başlattı. “Kürt halkı ve Kuzey Suriye’nin direnişte olan halkları ile dayanışıyoruz” başlıklı bildiriye imza atanlar arasında Noam Chomsky, David Harvey, Etienne Balibar, Vittorio Sergi, Janet Biehl ve Raul Zibechi gibi isimler yer aldı.