Dünya Sağlık Örgütü: Günlük en yüksek vaka sayısı kaydedildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazar günü güncellenen kendisine özel kayıtlara göre Cumartesi günü dünya genelinde günlük en yüksek vaka sayısını kaydetti. Birleşmiş Milletler’e bağlı örgüt Cumartesi günü dünya genelinde 660 bin 905 yeni enfeksiyon vakası bildirdi.

Bir önceki rekor 645 bin 410 yeni vaka ile Cuma günü kaydedildi ve onun da öncesinde 7 Kasım’da 614 bin 13 yeni vaka bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün ABD şubesi de Cumartesi günü rekor sayıda yeni vakalar kaydederken, teyit edilmiş günlük vaka sayısı 269 bin 225’e yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı vaka sayıları genellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri artış gösterirken, Salı ve Çarşamba günlerinde azalma gösteriyor. Örgütün kaydettiği toplam vaka sayılarına göre 1,32 milyondan fazla insanının ölümüne neden olan salgının, ortaya çıkmasından bu yana 54,3 milyondan fazla insana bulaştığı teyit edildi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınını kontrol altına almak için hala önümüzde “uzun bir yol” olduğu konusunda uyardı.   

WHO son üç gün içinde ilk kez arka arkaya 9 bin 500’ün üzerinde ölüm vakası kaydetti. Perşembe günü 9 bin 928 ölüm, Cuma günü 9 bin 567 ölüm, Cumartesi günü ise 9 bin 924 yeni ölüm vakası kaydetti. Perşembe günkü ölü sayısı, 15 Ağustos 2020 tarihinde kayıtlara geçen en yüksek sayı olan 10 bin 12 ölüm vakasından sonra salgının başlangıcından bu yana üçüncü en yüksek günlük ölüm olarak kayıtlara geçti.

Ghebreyesus, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Hiçbir ülkenin yeni tip koronavirüs salgınıyla (Kovid-19) mücadeleye yeterince hazır olduğu söylenemez” ifadelerine yer verirken, her bilimsel ilerlemenin dünyadaki tüm ülkelerin faydasına uygun hale getirilmesini istedi. Uygun tedbirlerin alınması şartıyla aşı bulmadan dahi virüsü önlemenin mümkün olduğunu belirtti.