Dünya Sağlık Örgütü: Acil aşıya ihtiyaç var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgını kontrol altına almak için acilen bir aşıya ihtiyaç olduğunu belirterek, aşının bulunmasının, var olan sağlık sorunlarını tamamen ortadan kaldırmayacağına işaret etti.

194 üyeli WHO’nun en üst karar alma organı olan 73’üncü Dünya Sağlık Asamblesi (WHA), mayıs ayındaki kısa süreli oturumunun ardından Örgütün, İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde yeniden başladı.

Genel Direktör Ghebreyesus, video konferans yöntemiyle başlayan WHA’da yaptığı konuşmada, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını patlak verdiğinden bu yana WHO’ya şimdiye kadar 50 milyon vaka sayısı rapor edildiğini, 1,2 milyon kişinin de Covid-19‘dan hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Temel sağlık hizmetlerinin aksaması nedeniyle milyonlarca kişi daha öldü” diyen Ghebreyesus, salgında hayatını kaybedenler için katılımcıları saygı duruşuna davet etti.

Ghebreyesus, WHO’nun tamamen, küresel, bölgesel ve ulusal olarak salgına karşı verilen mücadeleyi koordine etmeye ve desteklemeye odaklandığının altını çizdi. Bu kapsamda, ABD ve Rusya’nın henüz katılmadığı, WHO’nun Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) şimdiye kadar 186 ülkenin katıldığını duyurdu.

Salgını kontrol altına almak için acilen bir aşıya ihtiyaç olduğunun altını çizen Ghebreyesus, aşının bulunmasının, var olan sağlık sorunlarını tamamen ortadan kaldırmayacağına işaret etti.

Ghebreyesus, “Yoksulluk, açlık, iklim değişikliği veya eşitsizlik için aşı yok” ifadesini kullandı.

WHO olarak salgınla mücadelede doğru yolda olduklarına inandıklarını anlatan Ghebreyesus, bununla beraber, daha yapmaları gereken çok iş olduğunun altını çizdi.

JOE BIDEN VE KAMALA HARRIS’E TEBRİK

Konuşmasının sonunda, ABD’nin 46’ncı başkanı seçilen Joe Biden’ı ve ülkenin seçilmiş ilk kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i tebrik eden, Ghebreyesus, şöyle konuştu:

“Yeni yönetimle çok yakından çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Salgını sona erdirmek ve dünyadaki pek çok sorunun kökeninde yatan temel eşitsizlikleri gidermek için karşılıklı güven ve karşılıklı sorumluluk üzerine inşa edilmiş liderliği yeniden hayal etmemiz gerekiyor.”