Dünya Belediye Başkanı organizasyonu ödülleri kapsamında Rakka belediye başkanı ödüle layık görüldü

“2021 Dünya Belediye Başkanı” organizasyonu ödülleri sahiplerini buldu. Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’den temizlediği ülkenin Kuzeydoğusundaki Rakka kentinin Belediye Başkanı Leyla Mustafa, “IŞİD sonrası yeniden yapılanma çalışmaları” nedeniyle “Jüri Ödülü” kazandı.

Belediye Başkanları Vakfı tarafından düzenlenen “2021 Dünya Belediye Başkanı” organizasyonu ödülleri verildi.

Euronews’in haberine göre 21 ülkeden seçilen 32 belediye başkanının aday olduğu organizasyonda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “2021 Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü”nü kazandı. Ödülün, “Avrupa ve Asya’nın büyük başkentlerine eşit bir metropol inşa etme çabası ve vizyonu nedeniyle” verildiği kaydedildi.  Ödül açıklamasında, Yavaş’ın “halkın güvenini esas alan şeffaf bir liderlik tarzı benimsediği” ifade edildi.  Yavaş’ın yolsuzluğa karşı mücadele ettiği kaydedilirken, toplumun yoksul ve savunmasız kesimini desteklediği vurgulandı.

“Dünya Belediye Başkanı Ödülü” ise iki kent belediyesine verildi. Hollanda’nın Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ile Fransa’nın Grigny Belediye Başkanı Philippe Rio ödülü beraber kazandı.

Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb’e “kökenleri ve geçmişleri ne olursa olsun herkese Rotterdamlı gibi davranma” vaadi nedeniyle ödül verildiği belirtildi.

Almanya’nın Mannheim Belediye Başkanı Peter Kurz, “Dünya Belediye Başkanı Uluslararası Ödülü”ne, Portekiz’den Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio da, “Belediye Sürdürülebilirlik Ödülü”ne layık görüldü.

Rakka Belediye Başkanı Leyla Mustafa’ya da “IŞİD sonrası yeniden yapılanma çalışmaları” nedeniyle “Jüri Ödülü” verildi.

Eş başkanlık yapıyor

Bir mühendis olan Leyla Mustafa halen Arap bir eş başkanla birlikte belediye başkanlığı yapıyor. Leyla Mustafa hakkında batı basınında “karizmatik ancak alçakgönüllü genç bir kadın olduğu ve belediye yönetiminde çevresindeki onlarca erkeğe rağmen otoritesini kurmayı başardığı” şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.

2017 yılında aylarca süren çatışma ve kuşatmanın ardından IŞİD’in Suriye’deki kalesi olarak bilinen Rakka, Demokratik Suriye Güçleri tarafından kurtarılmıştı. Kent ağır çatışmalar ve ABD’nin hava bombardımanı nedeniyle harabeye dönmüştü. Belediye Başkanı Leyla Mustafa’nın başarısı devraldığı bu enkaz üzerinde yükselen hikayesi nedeniyle de dikkat çekici.Leyla Mustafa, 2020 Cannes film festivaline seçilen “Rakka’da 9 Gün” belgeselinde yer aldı. Film, IŞİD’den kurtarılan şehri yeniden inşa etme çabalarını anlatıyor. Savaşın sona ermesinden bu yana binlerce insan Rakka’ya döndü. Save the Children kuruluşunun verilerine göre kentin nüfusu şu anda 270 bin dolayında. Kentteki binalarının yüzde 36’sı da hala yıkık durumda.