google-site-verification=1usixE-B3HJMBMACisUtbMj-Px8yiP9c7Ib7tmrlYV0

Dün tahliye edilmesi beklenen Bağuz’daki sivillerin tahliyesi gerçekleşmedi

Suriye’de Amerika’nın destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri SDG, IŞİD’in ülkenin doğusundaki son kalesini temizlemek için operasyon hazırlığında. Ancak sivillerin bölgeden tahliye edilmesi konusunda yaşanan aksaklık nedeniyle operasyon ertelendi.

SDG, Irak sınırındaki Bağuz kasabasında kıstırdığı militanlara yönelik operasyonu, siviller bölgeden çıkarılıncaya dek erteledi.

SDG yetkililerinden Mustafa Bali, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada SDG’nin sivilleri Bağuz’dan Perşembe günü dışarı çıkartması gerektiğini ancak içeri gönderilen kamyonların dışarı boş çıktığını belirtti. Bali, tahliyenin yapılamamasının sebebiyle ilgili açıklamaysa yapmadı.

IŞİD’in en önemli kentleri Musul ve Raka’yı 2017’de kaybetmesinin ardından Fırat Vadisi bölgesindeki Doğu Deirezzor’da Bağuz, örgütün en son kalesi haline gelmişti.

Bağuz’un düşmesi IŞİD’le mücadele ve Suriye’deki çatışmaların geneli için bir mihenk taşı olsa da IŞİD Suriye için hala büyük bir tehdit olarak görülmeye devam ediyor.

Bali, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada SDG’nin Bağuz’a sivillerin tahliyesi tamamlanmadan saldırmayacağını söyledi. Bali IŞİD militanlarının tamamen temizlenmesi için ne kadar zaman gerektiği sorusunaysa yanıt vermedi. SDG birkaç yüz militanın daha geride kaldığını, bunların büyük kısmının yabancı ülke vatandaşı savaşçılar olduklarını sanıyor.

ABD liderliğindeki koalisyon en katı cihatçıların Bağuz’da kaldıklarını söyledi.

SDG’ye göre 2 binden fazla sivil kuşatma altındaki bölgeyi Çarşamba günü terk etti. SDG’nin bu ay Bağuz’a yönelik baskısının başlamasından bu yana 20 bin kadar sivil Bağuz’dan ayrıldı.

SDG bazı IŞİD militanlarının Bağuz’u yanlarında sivillerle terk etmiş olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

SDG ve koalisyon güçleri sivil konvoylarla ayrılan herkesi kayıt altına alıyor ve sorguluyor.

Kuşatma altındaki bölgeden ayrılan konvoylardaki sivillerin çoğu Iraklı. Birçoğu, Irak güvenlik güçlerinin IŞİD’e karşı ilerlemesinin ardından sınırı geçerek Suriye’ye geldiklerini söylüyor.

İlgili Haberler