Duhok’un Zaho ilçesi Perex köyünde turistlerin bulunduğu bölgeye yapılan bombardımanda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi

Duhok’un Zaho ilçesi Perex köyünde turistlerin bulunduğu bölgeye gerçekleştirilen bombardıman nedeniyle aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 8 sivil yaşamını yitirdi, 20 kişi de yaralandı.

Zaho ilçesi Derkar kasabasına bağlı Perex köyü öğlen saatlerinde havan topları ile bombalandı.

Rudaw televizyonuna konuşan Zaho Kaymakamı Muşir Beşir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen bombardıman sonucunda 8’inin yaşamını yitirdiğini, 23 kişinin de yaralandığını söyledi.

Beşir, “Olayın ardından hemen sağlık ekiplerimiz bölgeye intikal etmiş, yaralılara gerekli müdahale yapılmıştır. İlçedeki hastanede de gerekli tüm önlemler alınmıştır” dedi.

Konu hakkında şu ana kadar Iraklı makamlarla herhangi bir temas kurulmadığını belirten Beşir, “Bu defa köy merkezi hedef alındı. Sınır bölgeleri sık sık bombalanıyor. Perex köyü bu ay içerisinde 3 defa bombalandı” bilgisini paylaştı.

Köyde aileler yaşıyor

Konu hakkında Zaho Hastanesi Acil Bölümü önünde basın açıklaması yapan Dilşer Abdulsettar, da “Bombardıman nedeniyle maalesef ki 8 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi de yaralandı” dedi.

Perex köyünün bölgede turistler tarafından piknik amacı ile sık kullanıldığını belirten Abdulsettar, “Perex köyüne hala 33 aile yaşıyor. Bölgede insanlarımız tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Ancak bombardıman korkusu ile insanlar evlerine gidemiyor” diye konuştu.

Köy ve çevresine 4 havan topunun isabet ettiğini belirten Abdulsettar, hayatını kaybeden kişiler Irak’ın orta ve güney kesiminden gelen turistler olduğu bilgisini paylaştı.