DTK’dan Roboski açıklaması: 8 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliam emrini verenlerle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı!

Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) Roboski katliamının yıl dönümü vesilesiyle yapılan açıklamada, “Yakın tarihimizin canlı katliam örneklerinden biri de 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü kırsalında gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

DTK, Roboski katliamının yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, katliamın üzerinden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliam emrini veren ve uygulayanlarla ilgili  herhangi bir işlem yapılmadığı belirtildi.

“Roboski katliamı, halkımıza karşı gerçekleştirilen  onlarca katliamdan sadece birisidir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundan bugüne kadar, Kürt halkına karşı  yürütülen düşmanca politikalar nedeniyle asimilasyon uygulamalarının yanı sıra sayısız katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Yakın tarihimizin canlı katliam örneklerinden biri de 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü kırsalında gerçekleştirilmiştir. Türk savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanlarla 34 Kürt genci  bedenleri paramparça edilerek katledildi. Dönemin başbakanı yaptığı ilk açıklamada bombardıman emrini kendisinin verdiğini  kamuoyuna deklere ederek, yapılan bu katliamın ne kadar planlı gerçekleştirildiğini itiraf etmiştir.

Katliamın üzerinden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliam emrini veren ve uygulayanlarla ilgili  herhangi bir işlem yapılmamış, açılan “soruşturmalar”ın üstü örtülerek “faili meçhul” ler dosyasına yeni bir dosya  daha dahil edilmiştir.

Roboski katliamı, halkımıza karşı gerçekleştirilen  onlarca katliamdan sadece birisidir. Roboski katliamı sonrasında da, halkımızın özgürlük ve demokratik  mücadelesine karşı saldırılar artırılmış, Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, Suruç, Amed, Antep vd. bir çok Kürt İl’i ve ilçesinde sayısız katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Bütün bu uygulamaların bir devlet politikası olarak, Kürt halkının özgürlük ve demokrasi  mücadelesini bastırmak, sindirmek, tasfiye etmek ve iradesini kırarak mevcut sömürgeci sisteme boyun eğdirmek amaçlı  olduğu ve belli bir plan dahilinde gerçekleştirildiği aşikardır.

Ancak,halkımızın mücadele tarihi de çok açık bir biçimde göstermiştir ki, hiçbir baskı ve katliam uygulaması halkımızın iradesini kıramamış, özgürlük mücadalesini daha güçlü bir irade ve kararlılıkla sahiplenmesini engelleyememiştir. Bu nedenledir ki, günümüzde Kürt halkının özgürlük mücadelesi tüm Ortadoğu halklarının umudu haline gelmiştir.

Tarihte, kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiçbir katliam ve işlenen insanlık suçu halkların yargısından ve adaletinden kurtulamamıştır. Bu suçları işleyenler, ne kadar ellerindeki iktidar olanaklarını kullanarak  adil yargıdan kurtulmaya çalışsalar da, mutlaka halkın gerçek ve adil yargısı önünde tarihe ve insanlığa karşı hesap vereceklerdir.

Roboski vd. katliam uygulamalarını  halklarımızın ve dünya kamuoyunun hafızasından silmek, unutturmak asla mümkün olmayacaktır. Bugün dünyanın dört bir yanından gelen Roboski katliamını lanetleme açıklamaları, sorumlularının adil yargılanması ve hesap sorulması çağrıları Roboski katliamına karşı tüm insanlığın gösterdiği hassasiyet ve duyarlılık bunun en açık göstergesidir.

Bu ulusal ve uluslararası dayanışma ve esas olarak da halkımızın kararlı mücadelesi nedeniyledir ki, Roboski katliamının sorumlularının hesap verecekleri günlerin yakın olduğuna inanıyoruz.

Bu inançla Roboski katliamını 8. Yılında bir kez daha lanetliyoruz. Katliamda katledilen 34 Kürt gencine Allahtan rahmet, aileleri başta olmak üzere tüm halkımıza sabır ve metanet diliyor, mücadelelerini sürdürmeleri çağrısını yapıyoruz.

Tüm halkımızın ve uluslararası kamuoyunun, Roboski katliamının 8. Yılı vesilesiyle  yapılan etkinlik ve anmalara çok güçlü bir biçimde katılarak duyarlılık göstermelerini, Roboski katliamının sorumlularından hesap sorulması için yürüttükleri kararlı mücadeleyi selamlıyoruz.