DSÖ: Remdesivir Covid-19 tedavisinde işe yaramıyor

Dünya Sağlık Örgütü, Remdesivir adlı ilacın korona virüsü tedavisinde işe yaramadığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün bulgularına itiraz eden ilaç üreticisi Gilead şirketinden yapılan açıklamada, “Verileri tutarsız gözüküyor” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD Başkanı Donald Trump’ın da korona virüsü tedavisinde kullandığı Remdesivir adlı ilacının Covid-19 tedavisinde iyileşme ihtimaline veya hastanede kalma süresine bir etkisinin olmadığını açıkladı. İlacı üreten Gilead şirketi bulgulara itiraz etti.

DENEY HENÜZ ONAYLANMADI

Korona virüsü tedavisi için ilk kullanılmaya başlayan ilaçlardan biri olan Remdesivir’in yanı sıra hidroksikolorokin, HIV ilaçları lopinavir ile ritonavir ve inferon adlı ilaçların etkilerini 30 ülkede 11 bin 266 yetişkin üzerinde gözlemleyen DSÖ, bu ilaçların ölüm oranı veya hastanede kalma süresi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını veya çok az etkisi olduğunu duyurdu. DSÖ’nün deneyi henüz diğer bilim insanları tarafından denetlenip onaylanmadı.

Remdesivir ilk olarak ebola ile mücadele için piyasaya sürülmüştü. Gilead 1062 kişi üzerinde yaptığı ve sonuçlarını bu ay açıkladığı deneyde Remdesivir’in tedavi süresini beş gün kısalttığı belirtiliyordu

GILEAD’DAN İTİRAZ

DSÖ’nün bulgularına itiraz eden Gilead, Reuters’a yaptığı açıklamada “DSÖ verileri tutarsız gözüküyor. Akademik dergilerde yayımlanan, kontrol edilmiş araştırmalar Remdesivir’in etkisini ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı.

Tıp camiasındaki esas endişe ise, bu yeni ilaçların pahalı olma ihtimali. Bu durumda bu ilaçlara kimin erişebileceği, devletlerin bunları vatandaşlarına dağıtıp dağıtmayacağı tartışma konusu olacak. DSÖ ise hidroksikolorokin ve HIV ilaçları lopinavir ile ritonavir deneylerini, bu ilaçlarının bir etkilerinin olmadığının kesinleşmesi üzerine temmuz ayında sonlandırdıklarını, diğer ilaçlar üzerindeki deneylere 500’den fazla hastanede devam ettiklerini belirtti.

Örgütün kıdemli bilim insanlarından Soumya Swaminathan, bundan sonraki süreçte monoklonal antikorlar, immünomodülatörler ve son aylarda çıkan yeni antiviral ilaçlar üzerindeki deneylerinin süreceğini açıkladı.