DSG’den açıklama: Uluslararası Koalisyon verdiği sözleri yerine getirmedi!

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel İlişkiler Sorumlusu Redur Halil, Uluslararası Koalisyon’un verdiği sözleri yerine getirmediğini ifade ederek, halklarını korumaya ve direnmeye devam edeceklerini söyledi.

DSG Genel İlişkiler Sorumlusu Redur Halil, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri operasyona ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Redur Halil, “Tüm dünyaya karşı görev ve sorumluluklarımızı her daim yerine getirdik. Tüm uluslararası anlaşmaların yükümlülüklerini uyguladık. Ancak uluslararası kamuoyu ve devletlerin mevcut açıklamaları, Türk devletinin saldırılarını durdurmuyor. Bugün iki ayrı cephe ile karşı karşıyayız. Biri Türk devleti, diğeri de IŞİD çeteleridir” şeklinde konuştu.

Halkımızı korumaya devam edeceğiz

“Biz, halkımızı korumaya ve direnmeye devam edeceğiz” diyen Halil, “Türk devleti sivilleri katlederek savaş suçu işliyor. Şu ana kadar 200’ü aşkın sivil öldürüldü ve yaralandı. Yine 45 savaşçımız yaşamını yitirdi” ifadelerini kulladı.

Halil, şunları kaydetti.

“Uluslararası Koalisyon, işgal saldırılarının durdurulması için şu ana kadar hiçbir pratik adım atmadı. Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’nin tamamını işgal etmeyi amaçlıyor. Öte yandan zindanlarımızda binlerce IŞİD’li bulunmaktadır. Şu ana kadar bu IŞİD’lilerin kontrolünü sağlayabildik. Ancak savaşın şiddetlenmesi ile önceliğimiz halkımızı savunmak olacaktır.”

Halil, ayrıca Arap devletleri ve Avrupa Birliği’ne operasyona karşı takındıkları tavırdan ötürü teşekkür etti.