Dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel gözaltına alındı

Türkiye İçişleri Bakanı Soylu, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in Edirne’ye giderken yakalandığını duyurdu.

Güzel’in gözaltına alındığını Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından duyurdu.

Soylu, yaptığı paylaşımda, “Sevgili Kılıçdaroğlu, Sana üzücü bir haberimiz var: HDPKK’lı Semra Güzel enselendi. Güzel, sahte pasaport ve A.G. isimli Göçmen Kaçakçısı ve örgüt propagandası yapan kişi ile Edirne’ye giderken MİT ve İstanbul Emniyeti’nin başarılı operasyonu ile yakalandı” dedi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı’ndan Güzel’in gözaltına alınmasına ilişkin şu açıklama yapıldı:

“İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkikatı ile yapılan ortak çalışmada, Ankara Sulh Ceza Hakimliğince Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçlarından aranma kaydı bulunan HDP 27.Dönem Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Mehtap Şahan adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı ile 59 D… 606 plakalı araç ile Edirne istikametine giderken yakalandı.

Güzel ile birlikte göçmen kaçakçılığı, resmi belgede sahtecilik, konut dokunulmazlığı ihlallerinden suç kaydı bulunan A. G. ve terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan kaydı bulunan F. D. simli şahıslar da gözaltına alındı.”

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in Adıyaman kırsalında hayatını kaybeden PKK üyesi Volkan Bora’nın cep telefonunda çıkan fotoğraflarının kamuoyuna yansımasının ardından, Mart ayı başında dokunulmazlığının kaldırılması ve yakalanma kararı çıkarılmıştı.