Doktor Anthony Fauci: ABD’deki vaka sayısının artmasının nedeni karantina uygulamasının başarısız olması!

Students and doctors of Medical Science listen to the governor of Florida during a press conference to address the rise of coronavirus cases in the state, at Jackson Memorial Hospital in Miami, on July 13, 2020. - Virus epicenter Florida saw 12,624 new cases on July 12 -- the second highest daily count recorded by any state, after its own record of 15,300 new COVID-19 cases a day earlier. (Photo by CHANDAN KHANNA / AFP)

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci, ABD’de coronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artışı ülkenin tam kapsamlı karantina uygulamasında başarısız olmasına ve ekonomik faaliyetlerin erken başlatılması için acele edilmesine bağladı.

Sosyal mesafe, maske takılması, kalabalıklardan kaçılması ve el yıkanması gibi temel önlemlerin önemine vurgu yapan Fauci, bu önlemlerin basit olmakla birlikte hastalıkla mücadelede durumu tersine çevirebileceğini bildirdi.

Coronavirüs vakalarının tekrar hızla yükseldiği dönemde katı uyarılarda bulunan Fauci, Beyaz Saray’ın coronavirüs uzmanları tarafından ortaya konulan kurallara ve önlemlerin kaldırılması konusundaki aşamalı planlamalara uymaları konusunda eyaletlere çağrıda bulundu.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından online düzenlenen etkinlikte konuşan Fauci, “Tamamen kapanmadık, bu yüzden de vaka sayısı arttı” dedi.

Fauci, “Vakalar düşmeye başlamıştı, sonra bir seviyede eğri düzleşti; günde yaklaşık 20 bin vaka seviyesindeydi, oldukça yüksekti. Sonra yeniden açılma başlayınca California’da, Arizona’da, Teksas’ta, Florida’da ve diğer birçok eyalette işte bugün yaşadığımız artışı görüyoruz” diye konuştu.

ABD’nin virüsü kontrol altına alabileceğinden emin olduğunu söyleyen Fauci bunun ancak çok temkinli bir şekilde yönetmelikleri izleyerek ve adım adım ilerleyerek olacağını söyledi. Fauci, dikkatli olunursa virüsü kontrol altına almak için eyaletlerin yeniden ekonomik faaliyetlerini tamamen durdurmalarının gerekmeyebileceğini de ekledi.

TRUMP: FAUCI İLE İLİŞKİM İYİ

Başkan Donald Trump ise Fauci’yi eleştirdiği bir dizi Twitter paylaşımının ardından Pazartesi günü Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Fauci ile çok iyi bir ilişkim var, onunla her zaman aynı fikirde olmasam da çok iyi bir insan olduğunu düşünüyorum” dedi.

Trump son olarak Twitter hesabından reality show sunucusu Mark Young’ın Nisan ayında yayınladığı ve Fauci’yi Corona enfeksiyonu geçirenlere bağışıklık sertifikası verilmesi önerisi nedeniyle eleştiren paylaşımını “retweet” etmişti.

Trump, sunucu Chuck Woolery’nin Pazar akşamı Twitter hesabından paylaştığı ve Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri’ni (CDC) eleştirdiği “En korkunç yalanlar Covid-19 ile ilgili olanlar. Herkes yalan söylüyor. CDC, medya, Demokratlar, doktorlarımız, neredeyse güvenmemiz söylenen herkes” şeklindeki tweeti de 83 milyon takipçisiyle paylaşmıştı.

Reuters’da yer alan habere göre, Woolery bu suçlamalarını destekleyecek bir kanıtsa sunmadı.

CDC’yi geçen hafta da okulların açılmasıyla ilgili eleştiren Trump, kurumun okullara dönüş yönergelerinin sert, uygulanması zor ve pahalı olduğunu söylemişti.

Beyaz Saray, Trump’ın Fauci hakkındaki görüşleri ve CDC’nin yalan söylediğine inanıp inanmadığıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.