Doğu Akdeniz’de Rum gemisine müdahale

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akadeniz’de yetki alanları ve doğal gaz arama çalışmaları nedeniyle uzun zamandır devam eden gerilim, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait bir geminin zorla “kıta sahanlığı dışına” çıkarılmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birliklerin “kıta sahanlığına izinsiz giren” araştırma gemisini Türkiye kıta sahanlığının dışına çıkardığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tarafından Nautical Geo araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik 29 Eylül’de NAVTEX yayımlandı.

‘Türkiye ile koordine edilmedi’

Büyük bölümü Türkiye kıta sahanlığı içinde yer alan sahada yapılması öngörülen çalışmanın Türkiye ile koordine edilmemesi üzerine geminin bayrak devleti Malta ve donatan şirketinin olduğu İtalya nezdinde diplomatik kanallardan girişimde bulunuldu. Bununla birlikte faaliyetin Türkiye ile koordine edilmesi gerekliliği 1 Ekim’de yayımlanan NOTMAR ve NAVTEX ile denizcilere de duyuruldu.

AA’nın geçtiği habere göre Türkiye’nin bu girişimlerine rağmen Nautical Geo araştırma gemisi, dün sabah Türkiye kıta sahanlığına izinsiz girme teşebbüsünde bulundu. Bunun üzerine Nautical Geo, Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında bölgede keşif gözetleme faaliyeti icra eden Türkiye donanmasına ait gemi tarafından sorgulanarak ikaz edildi. Buna rağmen kıta sahanlığına izinsiz girmesi üzerine araştırma gemisi, Türkiye kıta sahanlığının dışına çıkarıldı.

Nautical Geo araştırma gemisinin geçen hafta Türkiye kıta sahanlığı içinde yer alan Girit’in doğusundaki sahada izinsiz yapmaya çalıştığı faaliyet de yine engellenmişti.