Diyarbakır’ı ikiye bölecek olan ve tepki çeken tren yolu duvar projesi meclis gündeminde

HDP Diyarbakır milletvekili Semra Güzel, ihalesi yapılan ve Diyarbakır’ı ortadan ikiye ayıracak tren hattı boyunca 1.80 metre yüksekliğinde, 12 kilometre uzunluğunda örülmek istenen duvar projesini meclis gündemine taşıdı.

Merkez Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçe sınırlarından geçen tren hattı boyunca önemli kavşaklarda onlarca yaya geçiş noktası var. Semra Güzel, projenin Çevre Etki Düzenlenmesi (ÇED) hazırlanmadan, şehirdeki kurumların ve Diyarbakır halkının görüş ve önerilerine başvurulmadan inşa edilmek istenen duvar projesiyle ilgili yanıtlaması talebiyle Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi sundu.

Mevcut projenin şehri ikiye böleceğini, yaya yolunu tamamen kapatacağını, hem ticaretin hem insani ilişkilerin hem de şehrin dokusuna zarar vereceğini, duvarın kamusal fayda taşımayacağını söyleyen Güzel, “Bu projenin durdurulması için acilen adım atılacak mı?” diye sordu.

Öte yandan aralarında Diyarbakır Sanayi Odası, Baro dahil kentteki 20 meslek örgütü ve odaları duvar projesine karşı ortak bir basın açıklaması yayınladılar ve kentin gelişimini engelleyecek, hatalı ve değersiz gelişmelere sebep olabilecek uygulamalardan vazgeçilmesi çağrısı yaptılar.

‘Yayalar, hayvanlar ve araçlar gibi kentin temel unsurlarına hiçbir geçişin gözetilmediği ve bununla ilgili herhangi bir önlemin alınmadığını belirten meslek örgütleri, projenin durdurulmaması halinde hukuki yollara başvuracaklarını söyleyerek projenin revize edilmesi için üç maddelik bir öneri de sundular:

  • Çalışmaların bir an önce durdurulması, gerekli saha tespitleri, teknik veriler, ÇED raporu hazırlanarak ihtiyaç duyulan noktalarda uygulama yapılmasının sağlanması,
  • Taşıma amacıyla kullanılmak üzere şehrin dışından geçen ayrı bir hat yapılması, yük trenleri ve tehlikeli sevkiyatın bu hat üzerinden gerçekleşmesi,
  • Mevcut hattın çağın gereklerine ve teknolojisine uygun hale getirilmesi ve yolcu taşımacılığı için kullanılması.