Diyarbakır’da özel harekat polislerinin şiddetine tepkiler devam ediyor

AK Parti MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt, Diyarbakır’da Emre Elaltunterin isimli gencin polis tarafından darp edilmesine, “Eski Türkiye değil burası artık, meslektaşlarının itibarına da bir suikast. Soruşturma başlatıldı, takipteyiz inşallah” sözleri ile tepki gösterdi. Diyarbakır Barosu ise adli ve idari soruşturmanın takipçisi olacaklarını açıkladı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesinde 28 Aralık akşamı Özel Harekat Polisleri tarafından GBT için durdurulan Emre Elaltunterin adlı gencin darp edildiğini gösteren görüntüler sosyal medyada yankı uyandırdı.

Olaya tanıklık eden vatandaşların kaydettiği görüntülerde polis şiddetine maruz kalan Elaltunterin’in, bir polisin “neyine güveniyorsun?” sorusuna “Allah’a güveniyorum” diyerek yanıt verdiği ve kendisine tokat atıldığı görüldü.

Olayına ilişkin Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada 2 polis memurunun açığa alındığını duyuruldu.

Konu hakkında sosyal medya hesabından paylaşım yapan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve eski milletvekili Abdurrahman Kurt, şu ifadeleri kullandı:

“Kendi insanlığına atıyor tokadı bu polis memuru,ve duymuyor “Ben Allah’a güveniyorum”sözünü. Ve Allah bir kuytuyu Diyarbekirce söylersek eşkere ediyor. Eski Türkiye değil burası artık, meslektaşlarının itibarına da bir suikast. Soruşturma başlatıldı, takipteyiz inşallah.”

Öte yandan Diyarbakır Barosu da sosyal medya hesabı üzerinden yaşananlara tepki göstererek, şu açıklamayı yaptı:

“Bu cesaret ve pervasızlık yıllardır süre gelen cezasızlık politikasının ürünüdür.

Diyarbakır Barosu olarak yıllardır işkence ve kötü  muameleyle karşı mücadele ettik etmeye de devam edeceğiz.

Adli ve idari soruşturmanın takipçisi olacağız.”

Gencin gözaltına alındığı öğrenildi

Sur Ajansı’nın ahberine göre, polis şiddetine maruz kalan Elaltunterin, gözaltına alındığı, ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp Diyarbakır Kapalı Cezaevine gönderildi.

Elaltunterin, bir günlük tutukluluğun ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.

Cimer’e ilgili polisler hakkında şikayette bulunan Elaltunterin, dilekçesinde polis şiddetinin gözaltına alındığı karakolda da devam ettiğini belirtti.