Diyarbakır’da gözaltına alınan 26 öğretmenden 11’i serbest bırakıldı

Diyarbakır’da gözaltına alınan 26 Eğitim-Sen üyesi öğretmenden 8’i emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Böylece serbest bırakılanların sayısı 11’e yükseldi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi 26 öğretmenden ifadesi alınan 3 kişi, gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan 5 aylık bebeği olan Hacer Alp, Ruken Çelik ve Pınar Çetin’e, ifade işlemleri sırasında Ankara Gar katliamı anması başta olmak üzere sendikanın organize ettiği eylem ve etkinliklere neden katıldıklarının sorulduğu belirtildi.

Öte yandan bu akşam saatlerinde gözaltında alınan 8 kişinin daha emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Böylece serbest bırakılanların sayısı 11’e yükseldi.

Serbest bırakılan öğretmenlerin isimleri şöyle: “Mehmet Emin Uzel, Remzi Mehmetoğlu, Nuri Aras, Hamdin Öztekin, Tahir Çetin, Mehmet Emin İldeniz, Murat Derince, Cihan Yaşdemir.”

Gözaltında tutulan 15 öğretmenin emniyetteki ifade işlemleri sürüyor.