Diyarbakır Merkezli ev baskınlarında 110 gözaltı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararı üzerine, Diyarbakır, Batman ve Urfa’da bu sabah birçok eve polis baskın düzenledi.

Gözaltına alınanlar arasında gazeteci, siyasetçi, hukukçu, sanatçı, sivil toplum örgütü temsilcileri bulunuyor. Bunlar arasında Mezopotmaya Haber Ajansı Editörlerinden Abdurrahman Gök, Mardin muhabiri Ahmet Kanbal, Xwebun Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve editörü Kadri Esen, DBP Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Özgürlükçü HUkukçular Derneği Diyarbakır Eş Başkanı avukat Halise Dakalı, avukat Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Pirozhan Karalı, Berdan Acun; TMMOB eski Diyarbakır sözcüsü Doğan Hatun, KHK ile görevlerine son verildikten sonra Amed Şehir Tiyatrosunu kuran sanatçılardan Yavuz Akkuzu, Elvan Koçer, Özcan Ateş gibi isimler de yer alıyor.

Urfa’nın merkezinde ve Siverek, Suruç, Viranşehir ilçelerinde de gerçekleşen eş zamanlı operasyonda Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları ve birçok siyasetçi de gözaltına alındı.

‘HDP MYK üyeleri ve başkan yardımcıları da gözaltında’

HDP Eş Genel Başkanı Tayyip Temel sosyal medya hesabı üzerinden bir ”seçim arifesinde” yapılan operasyonla ilgili yaptığı paylaşımda ”Kaybetmekten kurtulamayacaksınız” ifadesini kullandı ve gözaltına alınanlar arasında HDP’nin MYK üyeleri ile başkan yardımcılarının da yer aldığını belirtti.

Diyarbakır Barosu, operasyonu kınayan bir açıklama yaptı. Temel hak ve özgürlüklere s keyfî bir biçimde müdahale edildiğini savunan baro, avukatlar, hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleri ile sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığını ceza tehditlerine maruz bırakılan bir süreç yaşandığını vurguladı.

Baro açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

”Yakalama, gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz şekilde kötüye kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmıştır.

“Yargılananların haklarındaki suçlamaların niteliği ve sebeplerinden en kısa sürede haberdar edilmesi adil bir yargılamanın gereğidir. Meslektaşımıza ilişkin soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı ve avukat görüş yasağı bulunmakta olup, avukatlarının soruşturma dosyasına erişimi ve bilgi sahibi olması engellenmektedir. Meslektaşlarımıza, gazetecilere ve hak savunucularına yönelik hukuka aykırı, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilmeli, derhal serbest bırakılmalıdır.”