Diyarbakır esnafları, yaraları sarmak için desteklerini sürdürmeye devam ediyor

6 şubat 2023 saat 04.17 Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremde Diyarbakır’ın ofis ilçesinde bulunan genç girişimler Azem Alkan, Yunus Mungan, Sidar Yeşil öncülüğünde başlatılan depremzedelere yardım çağrısına esnaflar ve yurttaşlar kayıtsız kalmadı.
Girişim adına konuşan Azem Alkan, ‘Henüz depremin ilk saatlerinde enkaz altında ve enkazdan çıkarılmış vatandaşlarımız için seferberlik ilan eden ekip büyük ilgi gördü.
Alkan, “Öncelikle yaşadığımız deprem sonucunda hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılarımız için acil şifalar diliyorum. Yaşadığımız acının tarifi yok, 11 ili sallayıp tüm Türkiye’yi yıkan bir enkaz olduğuna inanıyorum. Depremin üstünden 24 saat geçmişti ailemizi Diyarbakır’da güvene aldıktan sonra hareket başladı daha fazla yardıma ihtiyaç duyan illerimiz için seferber olduk .Kahramanmaraş’la başlayıp Adıyaman,Hatay ,Malatya ve Gaziantep ilçe ve köyleri ile devam ettik. Önceliğimiz temel ihtiyaçlar doğrultusundaydı. Çadır, temel gıda, bebek malzemeleri, tıbbı ilaçlar, hijyen setleri, soba, powerbank, kıyafet, ayakkabı gibi ürünleri birleştirerek il ilçe, köy ve kasabaları ziyarette bulunduk somut desteklerimizin yanında aileler ile hasbihal ederek bölgede yaşanan psikolojik sorunlar için büyük küçük her yaştan bireylere destek olmaya çalıştık. İnsanların yaşamış oldukları acıları dinledikçe daha fazla kenetlendik. Topladığımız büyük yardımları henüz yardımların ulaşmadığı yerlerin fizibilitesini yaparak doğru adreslere ulaştırmaya çalışıyoruz.”
Azem Alkan açıklamasının devamında, “Köprüleri yıkılmış kimsenin gitmediği köylere ulaştık, biz bu seferberliğimizi devam ettireceğiz, herhangi bir vakıf veya kuruluşa bağlı olmaksızın insanlarımızın kanayan yaralarına merhem olmak için çıktığımız bu yolda gücümüz yettiğince yardım etmeye devam edeceğiz. Bir çok depremzede aile ile hâla temasta olduklarını, bu sürecin devam edeceklerini ifade etti.”