Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve ailesine sosyal medya hesapları üzerinden yapılan tehditlere karşı TBB ve 81 baro ortak açıklama yaptı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 81 ilin baroları, ölüm tehditleri alan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren’e destek mesajı verdi. TBB ve Barolar, “Yeni bir Ali GÜNDAY vakası, tekrar edecek bir Tahir ELÇİ acısı yaşamak istemiyoruz!” açıklamasını yaptı.

TBB ve 81 ilin barosu, Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Nahit Eren’e yönelik tehditlere ilişkin ortak açıklama yaptı.

Son zamanlarda Av. Nahit Eren’in sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Yeni bir Ali GÜNDAY vakası, tekrar edecek bir Tahir ELÇİ acısı yaşamak istemiyoruz!” denildi.

Anonim hesaplardan yapılan alçakça tehditlerde, Eren’in çocukları da dahil olmak üzere tüm ailesi ve akrabalarının da fotoğraflarının paylaşılmasının işin vehametini yeterince açık bir biçimde ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Demokrasi iklimi ve hukukun üstünlüğü şemsiyesi altında mücadelenin ancak ve yalnızca fikirle olabileceğini kabul eden, şiddetin her türlüsüne ve masum insanların  alçakça ölümle tehdit edilmesine sonuna kadar karşı çıkan bizler, kolluk güçleri, adli makamlar ve bütün organlarıyla devleti ciddiyete, olayın üzerine hassasiyetle gitmeye ve  failleri derhal bulup cezalandırmaya davet ediyoruz.

Yeni acılar, yeni trajediler yaşanması istenmiyorsa; geç kalınmadan ilgilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Karanlık güçlerin tehditleri karşısında aşağıda imzası bulunan Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit EREN’in yanında olduğumuzu ve tereddütsüz biçimde destek verdiğimizi kamuoyuna duyururuz.”