Diyaliz teknikerleri atama bekliyor

Diyaliz teknikerleri, Sağlık Bakanı Fahretin Koca’nın atama sözünü tutmasını istiyor.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile birlikte sağlık çalışanlarının yükleri katbekat arttı. Ancak buna rağmen sağlık alanındaki istihdam sorunu devam ediyor. Sayıları 500 bini bulan sağlık çalışanları ise atama bekliyor. Ataması yapılmayan diyaliz teknikerleri yaşadıkları sorunları anlattı. İki sene önce Sağlık Bakanı Fahretin Koca’nın katıldığı bir televizyon programında “Diyaliz teknikerlerinin olduğu yerde diyaliz ünitelerine sertifikasiz hemşireler ve diğer sağlık personelleri değil, Diyaliz Teknikerleri girecek”sözünü hatırlatan diyaliz teknikerleri Bakan Koca’nın verdiği sözü tutmasını bekliyor.

“3 YILDIR İŞ BULAMIYORUM”

2017 mezunu olduğunu söyleyen Beyza 3 yıldır mesleğini icra edemiyor. “Kurduğum hayallerin, beslediğim umutların yıkılışını her gün yaşıyorum” diyen Beyza, ailenin en büyük çocuğu olduğunu ve artık atanıp ailesine destek olması gerektiğini anlatıyor. Beyza, “Özel sektörlerde de diyaliz teknikeri değil sertifikalı sertifikasız hemşire çalıştırmak istiyorlar, bu yüzden 3 yıldır iş bulamıyorum. Artık evdeki ve çevremdeki insanların ‘Bu atamada da mı olmayacak, o kadar sağlıkçı ataması yapıyorlar sen niye atanamıyorsun?’ şeklindeki psikolojik baskılardan yoruldum” diye konuştu.

“EN VERİMLİ YAŞLARIMIZDA UMUTSUZLUĞA SÜREKLENİYORUZ”

2016 yılında mezun olduğunu söyleyen Halit ise 3 kez KPSS’ye girdiğini, KPSS’de yüksek puan almasına rağmen diyaliz teknikerlerine ayrılan kontenjan sayısı nedeniyle atamasının yapılmadığını belirtti. Halit özel sektörde iş aradığını ancak “Tecrübesizsin” denilerek kapıların yüzüne kapandığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın diyaliz teknikerlerine verdiği sözü hatırlatan Halit, “ Fahrettin Koca’nın verdiği söze rağmen hala 20 kişilik kadro açılıyor, böyle mi istihdam sağlanacak? En verimli yaşlarımızda umutsuzluğa ve mutsuzluğa sürükleniyoruz” dedi.

KPSS’DEN 83 PUAN ALDIM MUTLULUĞUM UZUN SÜRMEDİ”

KPSS’den 83 puan alan ancak atanamayan Oğuzhan Cırnık da “Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımında diyaliz bölümüne sadece 20 kişilik kadro verdiğini öğrendiğimde tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Yaşadığımız hayal kırıklığı ve mağduriyetlerin giderilmesi için Sağlık Bakanlığının verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz” diye seslendi.

Oğuzhan

“80 ÜSTÜ PUAN ALIP ATANAMAMAKTAN YORULDUK”

KPSS’den 82 puan alan ve ismini vermek istemeyen bir başka diyaliz teknikeri de 80 üstü puan alanların atanamayıp, 60 puanla atanan sertifikasız hemşire ve ebeleri diyaliz merkezlerinde çalıştıran hastane yöneticilerine tepkisini dile getirdi. “Üniversite okudu, atanamadı, evde oturuyor” diyen insanların psikolojik baskılarından da yorulduğunu ifade eden diyaliz teknikeri atama yapılmasını istedi.

“İŞ BULAMADIM HALICIDA ÇALIŞIYORUM”

Aylık 500 TL kredi ile okulunu bitirdiğini ve okuduğu sürede zorluklar yaşadığını anlatan diyaliz teknikeri Sadiye Şahin de “Mezun olduktan sonra ne bir atama oldu ne de özel sektörde iş bulabildim. Şimdi halıcıda çalışıyorum. Her gün işe giderken devlet hastanesinin diyaliz bölümünün önünde geçiyorum. O kadar zor ki kendi mesleğini yapamamak” diye konuştu. Yaşadığı onca sıkıntıya halı satmak için katlanmadığını söyleyen Şahin “Artık kendi mesleğimi yapmak istiyorum” dedi.

Sadiye Şahin
 Sadiye Şahin’

“AYDA 600 LİRA İLE ÇALIŞMAYI TEKFİF ETTİLER”

KPSS’den 82 puan aldığını ve atanamadığını söyleyen Nazire ise “Kendi mesleğimi yapamıyorum bari başka alanlara yöneleyim dedim, haftalık 70 lira ya da aylık 600 lira teklif ettiler. Aldığımız eğitimin karşılığı bu mu?” diyerek yaşadıklarına isyan etti.

Nazire

“BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

2018 yılında mezun olan Mevlüde Yorgun da iki yıl boyunca tüm vaktini KPSS sınavına verdiğini ve sınavdan yüksek bir puan almasına rağmen diyaliz teknikerleri için açılan 20 kişilik kontejanın kendisini hayal kırıklığına uğrattığı söyledi. Yorgun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek sağlık teknikerlerine hak ettikleri kontenjanın verilmesi gerektiğini söyledi.

Mevlüde Yorgun
Mevlüde Yorgun

Haber: Mehmet Emin Dağlı-iznews