Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, ‘Yunan bakanın uçağı bekletildi’ iddiasına yanıt verdi: Kasıtlı ve gerçeği yansıtmıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın uçağının dün Irak’a giderken Türkiye hava sahasına girişinde kasıtlı olarak bekletildiği konusunda Yunan basınında yer alan haberlerin “kasıtlı olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını” söyledi.

Yunan devlet tevizyonu ERT, izinlerin alınmış olmasına rağmen Türk makamların Türkiye hava sahasına girişine onay vermediği için uçağın Irak dönüşünde Irak hava sahasında 20 dakika tur atmak zorunda kaldığını iddia etmişti.

Aksoy, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı 14 Ekim’de Irak’a götürüp getirmek üzere hava sahamızdan üst uçuş izni talep edilmiş, bu iznin uygun bulunduğu zamanlıca Yunan tarafına bildirilmiştir. Uçağın Irak’ta arızalanması üzerine Yunanistan tarafı ikinci bir uçak tahsis etmiş, söz konusu uçağın da aynı uçuş izin numarasıyla hava sahamızı kullanmasına vakit kaybetmeksizin izin verilmiştir. Bakan Dendias’ın uçağının hava sahamıza girmeden önce bekletildiği haberleri kasıtlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

“Sözkonusu uçak Irak’tan uçuş planı sunmadan kalkmıştır. Uçuş planları Eurocontrol sistemi aracılığıyla iletilmektedir. Planın iletilmediği bu sistemden de teyit edilmiştir. Anılan uçak hava sahamıza geldiğinde Irak makamlarından plan ivedilikle talep edilmiş, planın alınmasını müteakip uçuş emniyetle gerçekleştirilmiştir. Tabiatıyla herhangi bir uçağın plansız bir şekilde uçması mümkün değildir. Bu olayda da keyfiyet en başta Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın emniyeti için bir zorunluluktur. Konu hakkında Yunan muhataplarımıza da bilgi verilmiştir.”Article share tools