Die Welt: Trump, Kürtleri Türkiye’nin parasına değişti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı anlaşmanın bir parçası olduğunu yazan Die Welt, Trump’ın Kürtleri 3.5 milyar dolarlık Patriot siparişine değiştiğini vurguladı.

Trump’ın ABD’li birlikleri Suriye’den çekme kararı Alman basınında da geniş bir şekilde analiz ediliyor. Trump’ın Kürtleri 3.5 milyar dolarlık Patriot siparişine değiştiğini belirten Die Welt, bu adımı Trump’ın Washington’a uzun süredir Kürtlere desteği çekme çağrısı yapan Erdoğan’a verdiği bir taviz olarak görülebileceğinin altını çizdi.

Haberde, “Türk lider, kısa süre önce Suriye’nin kuzeydoğusuna harekat düzenleyeceklerini ilan ederek ABD’ye ciddi bir baskı yaptı. Trump, bu zor durumda Türk ve ABD askerleri arasındaki olası bir çatışmasından kaçınmak için böyle bir karar almak durumunda kaldı” dendi.

Trump ve Erdoğan arasında bir anlaşma yapılmış olabileceğinin de altını çizen Alman gazetesi, Ankara’nın 3.5 milyar dolarlık büyük siparişi karşılığında Washington’un harekata yeşil ışık yakarak Türk tarafını ödüllendirdiğini vurguladı.