Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu ile Mezopotamya Haber Ajansı Editörü Sedat Yılmaz tutuklandı

Cumartesi günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla başlayan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki gazeteci, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu ile Mezopotamya Haber Ajansı (MA) Editörü Sedat Yılmaz tutuklandı.

Savcılığın soruşturması 15 ili kapsıyordu ve eş zamanı düzenlenen ev baskınlarında 19 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında Yılmaz’ın eşi ve kızkardeşi de vardı.

Gazetecilerle beraber dün gece Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevkedilen 19 kişinin sorgusu tamamlandıktan sonra hakim Müftüoğlu ve Yılmaz dışında Erol Balcı, Abdurrahim Tanyeli ve Ramazan Debe hakkında tutuklama kararı verdi. Diğer 14 kişi için imza ve yurt dışı yasağı ile adli kontrol uyguladı.

Yılmaz ve Müftüoğlu ile birlikte bir hafta içinde Diyarbakır’da görev yapan ve tutuklanan gazeteci sayısı 6 oldu.

25 Nisan’da Diyarbakır merkezli başlayan bir başka soruşturmada da 21 kentte 216 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Aralarında gazeteci, avukat, sanatçı, aktivist ve siyasetçilerin olduğu 148 kişi gözaltına alınmıştı. MA editörü Abdurrahman Gök, Jinnews Editörü Beritan Canözer, muhabir Mehmet Şah Oruç, Remzi Akkaya ile birlikte Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden 3 avukat ile birlikte 48 kişi ‘örgüt üyesi’ oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Hem Mezopotamya Ajansı hem Jinnews’te çalışan ve bir yıl içinde tutuklanan gazeteci sayısı 30’u aştı. Haziran ayında Dicle Fırat gazeteciler Derneği’nin diğer eş başkanı Serdar Alat ile birlikte, Mezopotamya ajansı editörü Ömer Çelik, Xwebun gazetesi editörleri Zeynel Abidin Bulut, Mehmet Ali Ertaş ile birlikte 16 gazeteci yaklaşık bir yıldır tutuklu. Örgüt üyesi oldukları iddiasıyla hazırlanan 700 sayfadan fazla iddianame 10 ayın ardından tamamlandı. 16 gazetecinin yargılanacağı davanın ilk duruşması 11 Temmuz’da görülecek. BBC Türkçe. iznews