DİAYDER davası bugün başlıyor, iddianamede İBB ile ilgili ifadeler de yer alıyor

Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üyesi dokuzu tutuklu 23 sanık, bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak. Sanıkların, “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlarından 3,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisleri isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan 335 sayfalık iddianamede, Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER isimli derneğin “KCK sistematiği doğrultusunda kurularak faaliyet yürüttüğü, illegal olarak açılan denetimsiz mescitlerde siyasi içerikli vaaz ve hutbeler verildiği, legal bir çatı altında örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda faaliyet yürüttükleri hususunda somut deliller elde edildiği” ifade ediliyor.

İddianamede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle (İBB) ilgili iddialar da yer alıyor. “DİAYDER’in referansı ile İBB’de işe alındığı iddia edilen kişilerin maaşının bir kısmını derneğe verdiği” belirtiliyor. İddianamede, Ramazan ayı nedeniyle “İBB tarafından DİAYDER’e alışveriş kartları verildiği” de ifade ediliyor. “Sanık Mehmet İnan’ın da DİYADER irtibatıyla İBB’de gassal olarak görev yaptığı, dernek başkanı Ekrem Baran ve dernek saymanı sanık Rıza Oğur arasında yapılan görüşmede aldığı maaş üzerinden derneğe düzenli olarak para yardımında bulunduğunu söylediği” belirtiliyor.