Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami: Kırmızı çizgilerimizi aşmaları halinde ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan’ı yok edeceğiz!

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, kırmızı çizgilerinin aşılması halinde ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan’ın yok edileceğini söyledi.

Hüseyin Selami, İran’da devam eden protestolara ilişkin ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve İsrail’i suçlayarak sert açıklamalarda bulundu. 

Ülkedeki hükümet karşıtı protestoların sona ermesi gerektiğini belirten Selami, dört ülkeyi işaret ederek, “Kırmızı çizgileri aşarsanız sizi yok ederiz. Bundan sonraki hamlelerinizi karşılıksız bırakmayacağız” dedi.

Amerikan Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı General Kenneth F. McKenzie, protestolar nedeniyle bunalan İran’ın Körfez ülkelerine saldırmasının mümkün olduğunu söyledi.

ABD’nin sert yaptırımlarla “maksimum ekonomik baskı” politikası izlediği İran’da ekonomik buhran temelli gösteriler düzenlendiği bir dönemde konuşan McKenzie, İran’ın Körfez ülkelerine saldırı düzenlemesinin muhtemel olduğunu belirtti.

ABD’li komutan, İran’ın saldırıda bulunacağı yönünde bir istihbarat olduğuna dair ifade ise kullanmadı.

ASKER TAKVİYESİ

ABD’nin bahar aylarından beri İran nedeniyle bölgeye 14 bin ilave asker gönderdiğini söyleyen McKenzie, bu askeri mevcudiyetin, İran’ın ABD hedeflerine saldırması önünde caydırıcı bir rol oynayabileceğini ancak Körfez ülkelerine yönelik muhtemel bir saldırı için engelleyici bir unsur olmadığını ifade etti.

McKenzie, geçen eylül ayında Suudi Arabistan’daki Aramco hedeflerine yönelik füze ve insansız hava araçları (İHA) ile düzenlenen saldırıların İran tarafından yapıldığını söyledi

İRAN’DAKİ PROTESTOLAR

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım’da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolar başlamıştı.

Gösterilerde, birçok kentte kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları ve marketler tahrip edilmişti. Polisin müdahale ettiği olaylarda henüz ölü ve yararlılar hakkında resmi açıklama yapılmadı.

Uluslararası Af Örgütü, olaylar sırasında en az 115 göstericinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İranlı yetkililer ise şu ana kadar olaylar sonucunda 6 güvenlik görevlisinin ve 1 göstericinin öldüğünü duyurdu.

Gösterilerin ülke dışından organize edildiğini savunan Tahran yönetimi, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ı suçluyor.