DEVA Partisi, 81 ilde kendi ismiyle seçime girmeyi tartışıyor

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ortak cumhurbaşkanı adayı göstermesinin ardından Millet İttifakı’nda ortak liste için çalışmalar sürüyor.

Kulislerde, İYİ Parti’nin sadece 9 ilde ortak listeye onay verdiği belirtiliyor. DEVA Partisi, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun gündeme getirdiği Gelecek Partisi ile birlikte üç partinin “ittifak içinde ittifak” formülüne karşı tutumunu sürdürüyor.

CHP ile İYİ Parti’nin mevcut hakları korunmak üzere, “ittifak sinerjisi ile kazanılması olası görülen milletvekili sayısının oransal olarak ittifak partilerine dağıtılmasını” savunan DEVA Partisi, ortak liste konusunda 1 Nisan’a kadar uzlaşma sağlanamazsa, Millet İttifakı içinde kalma koşuluyla 81 ilde kendi adayı ile seçime girme kararı açıklamayı planlıyor.

Millet İttifakı “cumhurbaşkanı adayı”, Cumhur İttifakı ise Yeniden Refah Partisi ile yaşanan “protokol krizini” aşarak, ittifak protokolleri ve cumhurbaşkanı adaylarını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirdi.