Dersim’de orman yangını: 12 gün sonra havadan müdahale

Dersim’in Hozat ilçesinde 12 gündür devam eden yangını söndürmek için havadan müdahale başladı. 2 helikopter, 1 uçak ve 40 personelle yangın söndürme çalışması yapıldığı açıklandı.

Dersim’in Ovacık ve Hozat ilçelerinde çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılırken, havadan müdahale ancak sosyal medyadan yapılan çağrılarılar sonrası başladı. 

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yapılan açıklamada, Hozat-Ovacık özel güvenlik bölgesi olarak ilan edilen alanda 12 gün önce 4 ayrı noktada başlayan orman yangınlarından 3’ünün kontrol altına alındığı belirtilerek, “Devam eden diğer yangına 2 helikopter, 1 uçak, işletme müdürlüğümüze ait 1 arazöz, 3 ilk müdahale aracı ve 2 dozer ve 2 greyder ve 40 personelle bugün de söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Arazinin dağlık ve ormanının çok sık olmasından dolayı yangını önlemek adına ekiplerimiz 30 kilometre yol ve 25 kilometre de yangın emniyet şeridi açmıştır. Yangının etrafında şerit açma çalışmalarımız devam etmektedir. Yangın yerleşim yerlerini tehdit etmemektedir. En kısa zaman içerisinde yangın kontrol altına alınacaktır” bilgisi verildi.