Depremin 24. saatinde 2,5 yaşındaki Nüsra Yıldız enkaz altından çıkarıldı!

Elazığ’da 6,6 büyüklüğünde deprem | 29 kişi hayatını kaybetti, 1466 kişi yaralandı

Şu ana kadar 44 vatandaş enkaz altından sağ çıkarıldı

Elazığ Sivrice merkezli 6,6 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 29’a yükseldi. Enkaz altından çıkarılan vatandaşların sayısı da 44’e ulaştı.

Elazığ’da 5, Malatya’da 25 bina yıkıldı. AFAD verilerine göre toplam 1466 kişi de yaralandı. Depremin ardından 505 artçı deprem meydana geldi. Ekiplerin yoğun çalışmalarıyla enkaz altında kalan vatandaşlar çıkarılmaya devam ediyor. Şu ana kadar 44 vatandaş enkaz altından çıkarıldı.

23. saatte bir anne çocuğuyla birlikte, 24. saatte ise Elazığ’ın Mustafapaşa Mahallesi’nde çöken binanın altında kalan başka bir çocuk kurtarıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara itfaiyesi ekipleri ile jandarma arama kurtarma iş birliğiyle 5 yaşında bir çocuğun annesiyle birlikte kurtarıldığını duyurdu. Hemen ardından Elazığ Jandarma arama ekiplerinin 2,5 yaşındaki Nüsra Yıldız’ı kurtardığı açıklandı.

Enkaz altında kalarak hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükseldi. Öte yandan dün akşam enkazdan kurtarılan 12 yaşındaki Miraç yaşamını kaybetti. 12 yaşındaki Miraç Dişli, babası Meriç Dişli ve altı aylık hamile annesi Pınar Dişli ile birlikte Gezin beldesindeki Tılhem Caddesi’ndeki altı katlı Mavi Göl Apartmanı‘nın enkazında kalmıştı. Dişli ailesi enkazdan sağ olarak kurtarılırken, Miraç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Anne ve baba Dişlilerin de tedavilerinin sürdüğü hastanede hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Sürsürü Mahallesi’nde bulunan Dilek Apartmanı da çöktü. Dilek Apartmanının enkazında arama yapan ekipler 8 kişinin cansız bedenine ulaştı, 20 kişiyi ise sağ kurtardı.

Sabah saatlerinde merkez Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan 5 katlı apartmanın enkazından birer saat arayla iki kadın çıkarıldı. Yaralılar ambulansla Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde çöken binanın enkazından ekipler tarafından depremden 12 saat sonra bir kişi daha canlı çıkarıldı. Yaralı, 112 Acil Servis ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Enkazdan çıkarılan kişinin hamile bir kadın olduğu öğrenildi. Depremin şiddetinin en yoğun olduğu Elazığ’ın Gezin ilçesinde bir baba ve bir çocuğun halen enkaz altında olduğu belirtildi.

Ulaştırma Bakanı: Ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değil

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Deprem bölgesinde iletişim ve ulaşım ile ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halindedir. Hava, kara ve demir yollarımızda ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Yardımların ivedilikle ulaştırılması için iletişim ve ulaşım yollarının açık tutulmasına azami özen gösterilmektedir” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Birlik ve beraberlik içinde yaralar en kısa zamanda sarılacaktır

Depremde yaşamını yitirenler için rahmet dileyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bütün imkanlar seferber edildi ve çalışmalar aralıksız sürüyor. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanıyor. Birlik ve beraberlik içinde yaralar en kısa zamanda sarılacaktır” dedi.

CHP’li Ağbaba: Hayvanlar enkaz altında, acil müdahale lazım

Dört kişinin yaşamını yitirdiği Doğanyol’daki hasarın boyutlarını sosyal medya hesabından paylaşan CHP, işçi sendikları, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Doğanlyol merkezinde de büyük hasar var. Anne ve küçük çocuğunun hayatını kaybettiği Çolak Mahallesi’ndeyiz. İnsanlar evlerine giremiyor, çadır ihtiyaçları var. Hayvanlar enkaz altında. Devletin acil müdahalesi lazım” dedi.

Doğanyol’da arama çalışmaları sona erdi

Depremden en fazla etkilenen ve 4 vatandaşın hayatını kaybettiği Malatya’nın Doğanyol ilçesinde arama çalışmaları sona erdi. Yetkililer enkaz altında kimsenin kalmadığını belirttiler. Çok sayıda yaralanın olduğu ilçede Gökçe Mahallesinde de bazı evler tamamen çöktü. Vatandaşlar Malatya’daki sosyal tesislere gönderildi.