Depremde şimdiye kadar, 14 bin 14 vatandaş hayatını kaybetti, 63 bin 794 yaralı

Depremden etkilenen Antep’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, can kaybının 14 bin 14, yaralı sayısının 63 bin 794, yıkılan bina sayısının ise 6 bin 444 olduğunu söyledi.

Antep’ten son veirleri aktaran Erdoğan, “şehirde 944 bina yıkılmış, bunun yanında 1415 vatandaşımız vefat etmiş, 10 bin 395 vatandaşımızı ise yaralanmıştır“ dedi.

Depremden etkilenenlere yapılacak yardım konusunda Erdoğan, “Yapılacak olan hasar tespitiyle birlikte su anda geçiş süreci için vatandaşlarımıza 10’ar bin lira nakdi yardım yapacağız ve bu nakdi yardımla bu geçiş sürecini en azından sıkıntıları biraz olsun hafifletmiş olalım istiyoruz” dedi.

Erdoğan, “Hedefimiz 1 yıl içinde yıkılan binaların yerine konutlarımızı zemin artı 2-3-4 olmak üzere yapmak.

“Süreci ne yazık ki siyasi istismara dönüştürenler var. Bu istismara benim vatandaşım, halkım asla prim vermeyecektir” diye konuştu.

Bölgeye konteyner ve karavan getirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Erdoğan, yurtdışından getirilecek konteynerlerin de 10 ile dağıtılacağını aktardı.

Erdoğan TBMM’de bugün yapılacak oylamayla OHAL’in yürürlüğe girmiş olacağını belirtti.

Erdoğan, OHAL’in ilanıyla ilgili olarak, “Türkiye’de bu süreci istismar eden tefeci ve fitne gruplarına müdahale imkanını devlete vermiş olacak.” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sonlandırdı, “Hiç endişe etmeyin, biz bugüne kadar Van’da depremi nasıl atlattıysak, Bingöl’de, Malatya’da, Elazığ’da o malum depremleri nasıl atlattıysak bütün bunların yanında İzmir’deki felaketi nasıl atlatıp oralarda da binaları yaparak sahiplerine teslim ettiysek, hiç ümitsiz olmayın aynı şekilde bu 10 ilimizde de bunu yapıp konutları sahiplerine teslim edeceğiz.”