Deprem bölgesinde 520 bin bağımsız bölümden oluşan 164 bin 321 bina yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı durumda

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarında yapılan tespitlerle ilgili güncellemeleri paylaştı. Buna göre 4 milyon 511 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 250 bin bina incelendi. 520 bin bağımsız bölümden oluşan 164 bin 321 bina yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı durumda.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Adıyaman Üniversitesi’nde bugün düzenlenen Koordinasyon toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Kurum, Adıyaman’ın yeniden inşası için 50 bine yakın bağımsız bölüm üreteceklerini söyledi. Pazartesi günü itibariyla Adıyaman’da yeni konutlar için sözleşmelere başlayacaklarını söyleyen Kurum, şehrin kuzeyinde Karadağ bölgesinde “sağlam güvenli alanlara” yeni Adıyaman’ı kuracaklarını, doğudaysa yeni konutları Beşpınar’a inşa edeceklerini söyledi.

Kurum, “Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan vatandaşlarımızın rahatlıkla erişebileceği, şehrin tüm bileşenlerinin erişilebileceği konutlar üretiyoruz.” dedi.