Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin görülen dava 18 Temmuz’a ertelendi

HDP’de İzmir il binasına silahla girerek binada bulunan Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, yargılandığı davanın 4. duruşması başladı.

Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın 3’ncü duruşması İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Duruşmaya Deniz Poyraz’ın annesi Fehime ile babası Abdüllillah Poyraz da katıldı.

Duruşma mahkeme heyetinin gelmesiyle başladı.

Sanık Onur Gencer tutulduğu cezaevinden duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, mahkeme heyetinin çekilmesi yönündeki talebi reddederek, reddi hakim talebinin İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

MA’nın geçtiği habere göre mahkeme heyeti tarafından şu ara kararlar verildi:

“Failin kardeşi Nurgül ile babası Nuri Gencer’in bir sonraki duruşmada hazır edilmesi, önceki celse verilen ara kararda belirtilen kayıtlarla ilgili olarak bilirkişi raporu alınmasına karar verilmesine, katılan avukat tarafından sunulan dilekçelerdeki kovuşturmanın genişletilmesiyle ilgili istemler ve mahkeme heyetinin reddi istemi ile ilgili olarak İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karar verilmesi, bu celseye ilişkin SEGBİS kayıtlarının bilirkişiye çözümü yaptırılarak duruşma içinde suç içerikli söylem ve harekette bulunanların tespit edilip suç duyurusunda bulunulmasına, Deniz Poyraz’ın tutuklu kardeşleri Süleyman ve İbrahim Poyraz’ın duruşma salonunda hazır bulundurulmasına, tutuklu Kamuran Poyraz’ın da SEGBİS ile duruşmaya katılması için cezaevlerine müzekkere yazılmasına, sanık Onur Gencer’in tutukluluk devamına ve duruşma salonunda hazır edilmesine…”

Bir dahaki duruşma 18 Temmuz’a ertelendi.

Onur Gencer 17 Haziran 2021’de HDP İzmir il binasını basarak Deniz Poyraz’I katletmişti. Onur Gencer’in Suriye’de, Türkiye’nin denetimindeki bölgelerde silahlı eğitim aldığı ortaya çıkmıştı.

Duruşma öncesi aralarında HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’u da bulunduğu bir grup basın açıklaması yaptı.  Oluç saldırının planlı olduğunu ve saldırganı yönlendirenlerin de yargılanması gerektiğini söyledi.