Deniz Poyraz toprağa veriliyor

HDP İzmir İl Örgütü binasında Onur Gencer isimli saldırgan tarafından katledilen Deniz Poyraz için cenaze töreni düzenleniyor.

Deniz Poyraz’ın cenaze töreni Kadifekale Camii’de binlerce kişinin katılıyla yapıldı. Mezarlıklar Müdürlüğü’nden kadınlar tarafından omuzlanan Poyraz’ın tabutu önce evinin bulunduğu Bağkuyu Mahallesi’ne götürüldü.

Daha sonra cenaze töreninin düzenleneceği Kadifekale Camii’ne gidildi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile partililer de tören için Kadifekale Camisi’ne gitti. Törene halkan da binlerce kişi katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, törende yaptığı konuşmada, “Bu düzeni ayakta tutan iktidarın harcı da Kürt düşmanlığıdır, demokrasi düşmanlığıdır” diyerek şöyle konuştu:

“Dün İzmir İl Örgütü’müze alçakça bir saldırı yapıldı. Dün Deniz kardeşimiz kalleşçe katledildi. Bu cinayet, bu saldırı, bu katliam planı göz göre göre geldi. Karşımızda bir çete, mafya, soygun, talan, kan düzeni var. Bu düzeni ayakta tutan iktidarın harcı da Kürt düşmanlığıdır, demokrasi düşmanlığıdır, özgürlük düşmanlığıdır. Bu iktidarın ve yandaşlarının yarattığı nefret ortamı, sürekli bizleri, Kürt halkını, onun temsilcilerini, demokrasi güçlerini hedef almıştır. Sorumlu bu ortamı yaratan iktidarın ta kendisidir. Hiç kimse ‘bu münferit bir olay’ demesin. Bu kim diyorsa, bilin ki bu planın ortağıdır, bu cinayetin sorumlusudur. Ortada örgütlü, bilinçli bir kaos planı var. Bu kaos planını yine en önce Kürtlerin kanını dökerek hayata geçirmek istiyorlar. Bütün demokrasi güçlerini susturmak için önce Kürtlere saldırıyorlar, önce HDP’ye saldırıyorlar. Siyaseten baş edemediler, mahkemelerde baş edemediler, şimdi eli kanlı katillerini devreye soktular. Mücadelemizi kararlılıkla, inançla sürdüreceğiz. Deniz Poyraz bu mücadelenin en güzel sembollerinden biriydi. Onun arzuladığı barışı, hasretini çektiği yeni yaşamı hep birlikte mutlaka getireceğiz. Deniz kardeşim sana söz veriyoruz, senin hayallerini mutlaka gerçekleştireceğiz.”