Deniz Poyraz davası devam ederken, elinde silahla adliye binasına bir kişi girmeye çalıştı

17 Haziran 2021’de HDP’nin İzmir il binasına yapılan silahlı saldırıda öldürülen Deniz Poyraz cinayeti davasının dördüncü duruşması İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülüyor.

Sanık Onur Gencer ve Deniz Poyraz’ın yakınları arasında ilk duruşmada yaşanan gerginlikten dolayı, sonrasındaki iki duruşmaya Gencer, video bağlantı (SEBGİS) yöntemi ile katılmıştı.

İçeride duruşma süreci yaşanırken adliye binası dışında bir kişinin silahlı olduğunun tespit edilmesi heyecan yarattı.

DHA’nın aktardığına göre, elinde silahla binaya girmeye çalışan şüpheli, polis ekiplerince gözaltına alındı.

42 yaşındaki şüphelinini, eski eşinin çocuklarını kendisine göstermediği için adliye önünde intihar amacıyla silah taşıdığı bildiriliyor.

‘Onur Gencer bu katliamda kullanılmış bir tetikçidir’

Dördüncü duruşmadan önce İzmir Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay, Van milletvekili Sezai Temelli, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kısa birer konuşma yaptılar. Saldırının bireysel bir eylem olmadığı siyasi bir katliam yapılmak istendiğini savunan siyasetçiler, Gencer’in arkasındaki gerçek faillerin korunduğu, hükümetin de bu saldırıda payının olduğu öne sürdüler.

Konuşmalarda saldırganın olaydan önce 105 defa keşif yaptığını, HDP’nin önünde kurulan seyyar karakol olmasına rağmen bunun görmezden gelindiğini savundular.

Serpil Kemalbay “Onur Gencer bu katliamda kullanılmış bir tetikçidir ama bu katliamın asıl failleri bu alçak katılın sırtını sıvazlamaya devam ediyor” dedi.

Sezai Temelli, büyük bir adalet arayışının için burada olduklarını söyledi, yapılan yargılamada adaletin üstünün kapatılması çabası olduğunu savundu.

Sezgin Tanrıkulu, konuşmasında bu olayı doğru tahlil edebilmek için cinayetten önceki aşamanın, olay sırasında güvenlik görevlilerinin tutumu ve yargılama sürecinin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

“Üç asamaya da baktığımızda bu katliamın derin devletin derin ilişkileriyle gerçekleştiği çok açık bir şekilde görülüyor” dedi.

Duruşma başladı ve katılımcıların yoklaması ile devam ediyor.

Poyraz ailesinin avukatları, Mahkeme heyetine verdikleri hiçbir dilekçenin etkin olarak işleme sokulmadığını ve davanın etkin, adil ve tarafsız şekilde yürütülmediğini savunuyor.

Önceki duruşmada mahkeme heyeti, sanığa soru soracak avukat sayısını beş kişi ile sınırlamıştı.

Bununla beraber yetki belgesi ile duruşmaya gelen avukatların isimleri tutanağa yazılmayınca, avukatlar reddi hakim talebinde bulunmuştu. Bu talebi yerinde görmeyen İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın duruşma salonuna getirilmesi yönünde ara karar almıştı ve Onur Gencer duruşmaya getirildi. Üç duruşmada mahkemeye başkanlık yapan hakimin görev yeri de Hakimler ve Savcılar Kurulu kararnamesiyle değiştirildi ve Karşıyaka Hakimliğine atandı. BBC Türkçe, iznews