Demokratik Suriye Meclisi: Suriye halkına, ‘Bu ittifakı reddedin’

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye-Türkiye görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye halkına baskıcı rejimlerin ittifaklarını ve girişimlerini reddetme çağrısı yaptı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas 28 Aralık’ta görüşmüştü.

Suriye ile Türkiye arasında 11 yıl sonra gerçekleşen ilk resmi temas olan bu görüşme Moskova’da gerçekleşmişti.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, bu görüşmelere karşı olduğunu belirterek Şam Hükümeti’nin görüşmelerde yer almasını tepkiyle karşıladı.

DSM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Şam Hükümeti’nin bu anlaşmalar içinde olmasını kınıyoruz”

“DSM olarak Rusya’nın sponsorluğunda Türkiye ve Suriye hükümetlerinin savunma bakanları arasında gerçekleşen görüşmeye şüpheyle yaklaşıyoruz. AKP’nin seçimleri için Suriyelilerin kanını dökülmesini ve Şam Hükümeti’nin bu anlaşmalar içerisinde olmasını şiddetle kınıyoruz.

“Baskıcı rejimlerin girişimlerini reddedin”

Suriyeli şehitlerin, tutsakların ve göçmenlerin fedakarlıklarına minnettarız. Aynı zamanda Suriye halkına karşı tarihi ve ahlaki sorumluklarımıza bağlıyız. Suriye halkına, baskıcı rejimlerin girişimlerini ve reddetme çağrısı yapıyoruz.

“Tüm suni sorunları bir kenara bırakın”

Suriye halkının içinden geçtiği bu hassas süreç, Suriye halkının düşmanının kendi çıkarına göre kullandığı tüm sorunların aşılması için birlik olmayı gerektiriyor. Öte yandan özgürlük isteyen tüm Suriyelilere, ülkenin geleceği ve özgürlük hayalimiz yıkılmak üzere olduğu bu dönemde tüm suni sorunların bir kenara bıkılması çağrısında bulunuyoruz.

“Halkımızı bu ittifaka karşı çıkıp onu yok etmeye çağırıyoruz”

DSM olarak beynimizin, elimizin ve topraklarımızın özgürlükçü tüm Suriyelilere ait olduğunu duyuruyoruz. Suriye halkının çıkarları ve hakları üzerinde başka bir menfaat ve hak olamaz.

Ayrıca tüm özgürlükçü halkımızı bu ittifaka karşı çıkıp onu yok etmeye çağırıyoruz. Devrimci güçler ve muhalefet, diktatör ve Suriye halkının kanını pazarlayanlara karşı birlik olmalıdır.”