Demokrat ve Cumhuriyetçi Senatörlerden Trump’a ortak çağrı: Suriye’den çekilme

ABD Kongresi’nin Suriye için görevlendirdiği panel, savaş kurbanı ülkede ABD öncülüğünde dört yıldır sürdürülen IŞİD’le mücadele çabalarının akamete uğramaması için Donald Trump yönetimine bir dizi kapsamlı adımla birlikte geri çekilmeyi durdurma telkininde bulundu. 

Demokrat Parti’nin New Hampshire Senatörü Jeanne Shaheen’in yaklaşık bir yıl önce havacılık harcamaları yasasına yaptığı ekle iki partinin ortak inisiyatifiyle kurulan Suriye Çalışma Grubu’nun nihai raporunda ABD’nin Suriye’deki görev gücünün hedefini İD’le mücadele ile sınırlamak, dört yıllık savaşa siyasi bir çözüm bulunması için Rusya ile uzlaşmak ve ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) Türkiye’den korumak için yapılması gerekenler sıralandı.

Washington’daki bir dizi dış politika uzmanından gelen çağrı Trump’ın uzun zamandır dile getirdiği ABD birliklerini Suriye’den çekme arzusuyla örtüşmüyor. Çağrıyı yapan panel üyeleri ise ABD’nin Suriye’deki askeri rolünün Irak ve Afganistan’da uzun zamandır sürdürülen mücadelelere kıyasla çok daha az maliyetli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Panelin eş başkanı ve Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin eski çalışanlarından Dana Stroul şöyle konuştu: “Raporda ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının bitmeyen savaşlarla aynı kategoride yer almadığını çok açık bir dille anlatmaya çalıştık. Bu, Irak yahut Afganistan’daki gibi kaynak yoğunluklu bir askeri operasyon değil ve sürdürülmesi gerekiyor.”

Suriye’deki Amerikan stratejisini toparlama çabaları Pentagon Genel Müfettişi’nin Trump’ın ilk olarak aralık ayında açıkladığı Suriye’den çekilme ve Kürtlerin öncülüğündeki SDG gibi ortaklara desteği azaltma kararının İD’le mücadeleyi baltaladığını dile getirmesinin ardından başladı. 

Al-Monitor’un haberine göre, Trump’ın açıklamasının ardından ABD’nin Suriye’deki birliklerinin sayısı yaklaşık 1000’e düşürüldü. Trump yönetimi bu birlikleri, güvenli bölge ve Suriye’nin kuzeydoğusunda İD mahkumlarının tutulduğu El Hol kampını kontrol altında tutmak için bıraktı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise bu hafta başında verdiği bir mülakatta raporun tespitlerine karşı çıkarak ABD’nin çekilen birliklerin yarattığı boşluğu Avrupa ve Irak’taki Amerikan birlikleriyle ikâme ettiğini söyledi.

Stroul’a göre ise “görev daha tamamlanmadı” ve “SDG’nin işgal ettiği topraklarda kontrolünü pekiştirmesi için geçiş sürecine ihtiyacı var.”

Raporda, Türkiye ve ABD’nin terör örgütü olarak gördüğü PKK liderleriyle bağlarını koparması için SDG’ye, örgütle yeniden barış görüşmelerine başlaması için de Ankara’ya çağrıda bulunuluyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerin oy birliğiyle kabul edilen rapor açıklandığı sırada BM destekli barış sürecinde de önemli bir başarı kaydedildi ve BM Genel Kurulu’nun Pazartesi günü yapılan ilk oturumunda sekiz yıl süren savaşın ardından Suriye’nin yeni anayasasını yazacak 150 kişilik anayasa komisyonunun kurulduğu açıklandı. BM destekli barış sürecinde İD’le mücadelede ön saflarda savaşan SDG yer almıyor.

Senato’nun etkin organlarından Ödenekler Komitesi de geçen hafta Dışişleri Bakanlığı’na Suriye’de istikrarın sağlanması için 130 milyon dolarlık ödenek çağrısı yaptı. Bu, Trump yönetiminin bütçedeki Suriye ödeneğini sıfırlama politikasıyla ters düşüyor.

Şu an Washington Enstitüsü’nde çalışan Stroul’a göre panelistler, Rusya ve İran’ın “Esad’ı iktidarda tutma kapasiteleri ve arzularının bir noktada tükeneceği” ve “İdlib’in İran’ın kara birliklerinin yardımı olmadan geri alınamayacağında” hemfikir.

Uzmanlardan oluşan panel İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırılarını desteklerken İran’a da adım adım ülkeden çekilme çağrısı yapıyor. Ayrıca vekil gruplara yönelik yaptırımların sürdürülmesi ve İran’ın sahadaki güçlerine ikmal hattının ortasında yer alan Tanf’daki ABD üssünün de açık tutulması telkin ediliyor. 

Ne var ki Trump yönetiminin Rusya ve İran’ın Suriye’deki savaşı sürdürme arzusunun zaman içinde azalacağı öngörüsü hâlen gerçekleşmiş değil. ABD’li bir yetkili aralık ayında Al-Monitor’a Rusya ve İran’ın kaynaklarını yakın zamanda tüketeceğini söylemişti. Ancak azalmak bir yana Suriye muhalefetinin son kalesi olan İdlib’de geçen haftalarda İran’ın sahadaki vekilleri ve Rusya’nın hava saldırıyla desteklediği askeri hareketlilik daha da artmış durumda.

Trump’ın çekilme kararını bu yıl hayata geçirmesi ABD’nin Suriye stratejisinin eski mimarları tarafından da eleştirilmişti. Bu isimlerden biri ABD’nin Suriye’deki hedeflerini İD’le mücadeleyle sınırlı tutmaya çalışan emekli Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel idi. Votel yaz başında yönetimin güvenli bölge planını eleştiren bir görüş yazısı kaleme almıştı.

Trump’ın eski İD’le mücadele temsilcisi Brett McGurk gibi isimler de İran’ı saf dışı bırakmak, Esad’ın yönetim yapısını değiştirmesini sağlamak ve İD’in yeniden canlanmasını önlemek gibi iddiaları olan bir ABD stratejisinin daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu uyarısında bulundular.

McGurk bu ay başında şöyle konuştu: “Hedeflerimizin çapı büyüdü ancak başkan tüm kaynaklarımızı çekmemizi ya da kaynakların yüzde 50’sini çekmemizi söyledi. Amaçlar ve araçlarınız uyumlu değilse siyasetiniz istikrarlı olmaz, bence Suriye konusunda şu an bu noktadayız.”