Demirtaş’tan sahte kanser ilacı tepkisi

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, SGK tarafından kanser hastaları için yurt dışından getirilen Iclusig isimli ilacın sahte olduğu haberiyle ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel’in, “Sahte kanser ilacı, sahte raporlar ve sis bulutları” başlıklı yazısıyla ortaya çıkan, İYİ Parti ve CHP’nin TBMM gündemine taşıdığı ve araştırılmasını istediği konu hakkında Twitter üzerinden paylaşım yapan Demirtaş, “İnsan yaşamının en ağır hastalıklarından biri olan kanser hastalarını, bile isteye ölüme sevk eden bu gelişmeler karşısında, Hükümet yetkilileri neden bu kadar sessiz?” diye sordu.

Demirtaş, “Nasıl oluyor da iddialara konu olan ve insanlıktan nasibini almamış bu ilaç çeteleri, SGK’ya bu sahte kanser ilaçlarını satabiliyor? SGK’nın ilgili biriminin başındaki daire başkanının istifa mektubunda adı geçen ve eski ortağının tehdit ve darp etmekten savcılığa suç duyurusunda bulunduğu eski AKP milletvekili, AKP’li yöneticiler ve Saray danışmanları bu kirli tezgahın neresindeler?” sorularını yöneltti. Ardından “Bu sorularımın yanıtı verilir mi bilmem ama ‘kanser hastalarına sahte ilaç’ başlığının kendisi dahi tek başına bu tek adam sisteminin, devlet kurumlarında nasıl bir çürüme yarattığının göstergesi” sözlerini ifade etti.