Demirtaş’ın ilk romanı Leylan’a yayınevlerinden destek

Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde kaleme aldığı öykü kitapları, PTT’nin sitesinden kaldırıldı. Bu duruma tepki gösteren bazı yayınevleri, Demirtaş’ın yeni kitabı “Leylan” için destek mesajları yayınladı.

Dipnot Yayınları etiketiyle 22 Ocak’ta okurla buluşacak olan Demirtaş’ın ilk romanı Leylan için birçok yayınevinden destek geldi.

Demirtaş’ın yeni kitabı Leylan’a bir destek de Yordam Kitap’tan geldi. Yordam yayınevinden yapılan açıklamada, “Siyasetçi ve yazar Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının satışını engellemek için yürütülen kampanyayı ve yasakçı anlayışı kınıyor, ünlü Alman şairi H. Heine’nin sözlerini hatırlatıyoruz: “Bugün kitapları yakan, yarın insanları da yakar.” Yayıncısı Dipnot Yayına başarılar diliyoruz” denildi.

Avesta Yayınları’nın resmi twitter hesabından konuya ilişkin yapılan paylaşımda, “Selahattin Demirtaş’ın daha yayımlanmamış romanına ilişkin yapılan birtakım tartışmalar, düşünce özgürlüğünün çerçevesini aşıyor, doğrudan düşünce ve ifade özgürlüğüne ve onu yayma hakkına bir müdahaledir. Dipnot Yayınlarının yanındayız.” ifadelerine yer verildi.

Tekin Yayınevi ise, “Düşüncenin ifade edilmesi, yayılması ve yayımlanması için aynı çatı altında birlikte mücadele ettigimiz, dostumuz Dipnot Yayınevi’nin yanındayız. Her alanda ve her mecrada #Leylan’ı satarız! Kimse canını sıkmasın” sözleriyle önümüzdeki hafta çıkacak Leylan kitabına destek verdi.

Telos Yayınları tarafından yapılan paylaşımda ise, “Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının satışını engellemeye yönelik kampanyayı hayli tehlikeli buluyoruz. Bugün Demirtaş şahsında cisimleşen yasakçılık ve sansürün, bu coğrafyada yıllarca uygulandığı ve hiçbir olumlu sonuç getirmediği unutulmamalı. Dipnot Yayına başarılar diliyoruz” İfadeleri kullanıldı.

Demirtaş’ın ilk romanı Leylan’ı yayınlayan Dipnot’un yanında olduklarını belirten NotaBene Yayınları tarafından yapılan açıklamada, “Genişleyeceği ve genelleşeceği açık bir saldırı dalgası karşısında düşünceyi ve kitabı tekrar savunmak zorundayız. Dost ve kardeş yayınevimiz Dipnot Yayın’ın yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

Edirne F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı kitaplar, İBB’ye ait İstanbul Kitapçısı’nda satışa sunuldu. Sosyal medyada bazı kesimler tarafından eleştirilen bu durumun ardından, PTT’nin alışveriş sitesi PTTAvm.com da Demirtaş’a ait kitapların satışını sitesinden kaldırdı.