Demirtaş: Türkiye’de belli başlı mahkemeler AKP’nin seçim komisyonu gibi hazırlık yapıyor

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 108 sanıklı Kobani davasında savunma yaptı.

İstanbul Kadıköy’de bir polisin HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atmasına tepki gösteren Demirtaş, “Bunun hesabını soracağız, biz halkımızın iradesini temsil ediyoruz, buradaki herkes milyonların iradesidir, milyonların iradesine İstanbul’da tokat atanlardan da, bizleri kumpasla yargılayanlardan da hesap soracağız” dedi.

6-8 Ekim Gerçekleri isimli Twitter hesabının aktardığına göre, Demirtaş savunmasında şunları söyledi:

Bu davanın kumpasçısı olan İçişleri Bakanı’na bağlı ekipler bilgi ve belge ile sürekli dosyaya girmeye çalışıyor. Hakkari Valiliğinden bir hafta içinde belge gelmiş, biz istesek bir hafta içinde alamayız ama kumpasçı Soylu hemen delil diye belge gönderiyor.”

Tarafsız, bağımsız yargı Türk milleti adına göz yaşartıcı kararlar veriyor. Mahkemeler bağımsız ya; 6 yaşındaki çocuğu yıllar boyunca istismar eden kişiler hakkında iki yıl boyunca iddianame hazırlanmış ve gözaltı kararı dahi verilmemiş.”

Türkiye’de belli başlı mahkemeler AKP’nin seçim komisyonu gibi hazırlık yapıyor. Heyetiniz ve savcınız da bunu yapıyor, seçim kazandırma faaliyeti yürütüyor. Söz konusu biz olunca, dik duran Kürtler, kadınlar olunca gösterilen muamele bu.”

Bu kadar zulüm, hakaretten sonra giyeceksiniz cübbeleriniz hakim taklidi yapacaksınız. Bu dosyadan çekilmelisiniz, sizi reddediyoruz. Bu red gerekçelerine rağmen hala neden yargılıyorsunuz?”