Demirtaş: Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmeli

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmeli” dedi.

Kobani davasının 16’ncı duruşma periyodunun 5’inci oturumu Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da duruşmaya SEGBİS ile katılarak savunma yaptı.

Demirtaş, savunmasında siyasi gündemi de değerlendirerek, ülkenin cesur politikacılara ihtiyacı olduğunu kaydetti ve demokrasi karşılığında devlet yetkililerinin PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

Selahattin Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

” Resmi ideolojiye uymuyorsa sanatçı da olsa, siyasetçi de olsa terörist kabul ediliyor. Burası Türk yurdudur. Sevmeyen terk etsin’ diyorlar. Hayır burası hepimizin yurdudur. Kürt olarak benim Ankara’da, Trabzon’da hakkım var. Bölünmeyi engellemenin yolu tekleştirmek değil birleşmektir. Birlik çokluktur. “Tek dil, tek millet” Hitler’in sloganıdır. Sene 2022’de savcı önümüze bir mütalaa koymuş. Mütalaanın temelinde Kürt sorunu, Kürtçe konuşma ve Kürtlükle ilgili meseleler. Herkes ders çıkarmalı. Yüz yıldır birbirimize çektirdiğimiz acılara son vermemiz lazım. Çözmek için birilerinin cesaretli davranması gerekir. Özgürlüğünden feragat etmesi gerekecek. Korkak ve kaypak siyasetçilerle bu iş yürümez. Bize fedai siyasetçiler lazım. Terörist yaftası yemeyi göze almanız lazım. Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir. Irkçılık üzerine kurulan beka çoktan yıkıldı. Artık değişim zamanıdır. Bir kısım muhalefet partisi dahil HDP’yi dışlayan ve kapatmaya çalışanlara karşı biz değişim zamanının geldiğini düşünüyoruz. İtirazı olan var mı? Devletin bekasını tekçilik üzerinden kuranlar, cemaatçiler, emperyalistler itiraz ediyor, evet. Ülkeyi bölünme tehdidi ile karşı karşıya bırakanlar biz değil bu mütalaanın arkasındakilerdir. Türkiye Cumhuriyeti’ne herkesten çok sahip çıkacağız.

“Biz neden tehdit olalım”

Bekacılar ve hırsızlar bir kurgu oluşturdu: “HDP’nin oyu ile belirlenecek bir MGK, devlet için bir tehdit olarak görülüyor”. Biz neden tehdit olalım, Binali Yıldırım’ın Hollanda’daki 26 milyar dolar serveti tehlikedir. Eskiyi savunanlar yenilmiştir. Yenilen Türk halkı değildir. Bu yenilgiden büyük bir zafer çıkacaktır. Demokratik Cumhuriyet çıkacaktır. Biz de Kürtler olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden inşa etmek için var gücümüzle mücadele edeceğiz.