Demirtaş, Millet İttifakı’nın ‘Mutabakat Metni’ni yorumladı: Hem eksik hem de pusulası bozuk

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Millet İttifakı’nın açıkladığı Mutabakat Metni ve adayın önemine ilişkin gazeteci Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. Demirtaş, ortak metne ilişkin, “Tümden bir kenara fırlatılacak bir metin değil ama hem eksik hem de benim düşünceme göre metnin pusulası bozuk” dedi.

Metnin bütününde “iyi ve doğru şeyler yapma çabası”nı görmek gerektiğini belirten Demirtaş, “pusulası bozuk” olmasını ise “hep devleti gösteriyor, halkı ve bireyi değil; yani metin devletçi bakış açısıyla kaleme alınmış, devleti büyütmeyi, her alana müdahale eden yaygın bir devleti hedeflemiş” sözleriyle açıkladı.

Demirtaş, metin için “Teknokrat bir bakışla devletin dökülen sıvalarını, patlayan borularını onarmayı hedeflemiş. Ekonomide neo liberal çözümlerin ötesine geçememiş, özgürlük alanlarında da radikal demokrasi yerine devletin liberal özgürlük penceresinden bakmış” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

“Tabii ki tüm bunlar bilinçli bir tercih çünkü Millet İttifakı sağ bir ittifak. Dolayısıyla ortaya çıkan metin de dünyaya sağdan bakmanın sonucu. Durum böyle olunca kolektif haklar, grup hakları, sınıf hakları hiçbir şekilde metne yansımamış. Mesela metnin Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı hakları, Alevilerin inanç ve eşit yurttaşlık talepleri, kadın bakış açısı da son derece sıkıntılı. Toplumsal cinsiyet kimliği penceresinden eşitlik ilişkisi kurmak yerine, erkek devletin kadına birtakım haklar lutfetmesi olarak ele alınmış. Zaten sunumun yapıldığı salon da erkek bir salondu.”