Demirtaş duruşmada: ‘Ölümlere karşı mücadele yürüttük’

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkında hazırlanan fezlekeyle ilgili yaptığı savunmada, ölümlere karşı   mücadele ettiklerini belirterek, “Bir siyasetçinin elindeki en güçlü mekanizma konuşmaktır. Söz söylemektir. Fezlekeye konu olan konuşma da bir siyasi faaliyetten başka bir şey değil” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 142 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davanın duruşması Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başlandı. Tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Demirtaş’ın duruşmasını, HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, milletvekilleri Alican Önlü, Mahmut Toğrul, Hüseyin Kaçmaz, Nusrettin Maçin ve yabancı heyetler takip etti.

Duruşma Demirtaş’ın savunması ile başladı. Demirtaş, 2012 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eş genel başkanlığı yaptığı dönemde konuşmalarından dolayı hakkında “Suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla hazırlanan fezlekeye dair konuştu. Demirtaş, “Ben o dönem Barış ve Demokrasi Partisi’nin eş genel başkanıydım Sayın Gültan Kışanak’ la birlikte. Parti genel merkezi olarak gerçekten Türkiye’de bugün de yapmaya çalıştığımız gibi ölümleri durdurmak, demokrasiye geçişi sağlamak için bizler mücadele yürütürken parlamento içinde ve dışında tarihi konuşmalar yapıyorduk. Bir siyasetçinin elindeki en güçlü mekanizma konuşmaktır. Söz söylemektir. Gittiğimiz her yerde yaptığımız konuşmalar gazetelerde her yerde yayınlandı. Bu konuşmalarımız aracılığıyla kamuoyuna ulaşarak siyasi faaliyetlerimizi yürütebilirdik. Dolayısıyla bu konuşmalar siyasi faaliyetten başka bir şey değil. Fezlekeye konu olan konuşma da bir siyasi faaliyetten başka bir şey değil” dedi.

Duruşma Demirtaş’ın savunmasıyla devam ediyor.