De Palma Weinstein Skandalının “Korku Filmini” Yazıyor: Karakterin Adı Weinstein Olmayacak!

Amerikalı yönetmeni Brian De Palma, ünlü yapımcı Harvey Weinstein’in onlarca kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlandığı skandalı temel alan “korku filminin” senaryosunu yazmaya başladığını söyledi.

Carrie (Günah Tohumu) ve Scarface (Yaralı Yüz) gibi unutulmaz filmlerin de yönetmeni olan 77 yaşındaki De Palma, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada Weinstein Skandalı’nı yakından izlediğini belirtti.

‘Bir yönetmen oyuncuların güvenini ve sevgisini kazanmalı’

De Palma, “Skandalda adı geçen birçok kişiyi tanıyorum. Yıllardır hikayeler duyuyorum. Bir yönetmen oyuncuların güvenini ve sevgisini kazanmalı. Yapabileceğiniz en kötü şey, şehvetinize yenik düşerek bunu çiğnemektir” dedi.

Karakterimin adı Harvey Weinstein olmayacak

Brian De Palma, bir Fransız yapımcıyla üzerinde çalıştıkları senaryonun, film sektöründeki bu tür suistimallere dikkat çekmeyi amaçladığını söyledi.

De Palma, “Benim karakterimin adı Harvey Weinstein olmayacak. Bu bir korku filmi, cinsel saldırgan var ve konu film sektöründe geçiyor” diye konuştu.

#MeToo

Sosyal medyada Hollywood’daki cinsel tacize karşı başlatılan ve kadınların, uğradıkları cinsel saldırıları anlattığı #MeToo hareketinin fimlerin konusu ve yapılış biçimini kökten değiştirebileceğine dikkat çeken De Palma, “Kadınların estetiği kontrol etmeye başlamasının neler getireceğini göreceğiz. Çünkü birçok film, erkeklerin bakış açısıyla yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Weinstein bir milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı

30 yılı aşkın bir süre kadınları taciz ettiği belirtilen Weinstein, geçen hafta polise teslim olmuştu.

Weinstein pasaportunu teslim etmesi ve elektronik izleme cihazı takması koşuluyla bir milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Hollywood’daki bu skandaldan sonra tepkiler çığ gibi büyüdü. Sektörden, sektör dışı birçok kadın bir araya gelerek eylemler yaparak ‘tacize’ artık boyun eğmeyeceklerini dile getirdiler.

Öte yandan bu seneki Cannes Film Festivalinde de kadınlar sektördeki tacizlere ve tacizcilere karşı artık susmayacaklarını ses çıkaracaklarını eylemleriyle ifade etmişlerdi.