DBP ve DTK Eş Başkanlarının Sur’a girişine izin verilmedi

Demokratik Bölgeler Partisi ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanları, HDP Diyarbakır ve Batman milletvekilleriyle birlikte Sur’da altı mahallede yasağın kaldırıldığı bilgisi üzerine mahallelere gidip basın açıklaması yapmak istediler. Güvenlik gerekçesiyle milletvekillerinin mahallelere girişine izin verilmedi.

DBP ve HDP milletvekilleri, HDP Sur ilçe binasından Dört Ayaklı Minare’nin olduğu sokağa yoğun güvenlik önlemleri altında yürüdüler. Minarenin önünde bir basın açıklaması yapan DBP Eş Başkanı Salihe Aydeniz, “4,5 yıldır devam eden yasağın fiili olarak sürdüğünü” söyledi.

BBC’den Hatice Kamer’in haberin egöre, sokağa çıkma yasağının yaratmış olduğu tahribatları yerinde gözlemlemek ve Sur’a gidip gözlemleriyle ilgili bir rapor hazırlamak istediklerini belirten Aydeniz, karşılaştıkları engellemeyi ve Sur’da yaşananları “tekçi ve faşist zihniyetin ürünü” olarak tanımladı.

Aydeniz, “Bugün Sur ilçe binamıza geldiğimizde 4,5 yıldır devam eden yasağın fiili olarak halen devam ettiğini, fiili olarak hala keyfi müdahalelerle karşımıza çıktıklarını ilçe binamıza geldiğimizde gördük” dedi.

Sur’da binlerce yıldır kesintisiz bir yaşamın sürdüğünü hatırlatan Aydeniz, “iktidarın Sur’da tarihi yok edip kimliksizleştirdiğini, insansızlaştırıp ilçeden göç ettirilen 40 bin insanın mülk ve barınma hakkını elinden aldığını” söyledi.