Davutoğlu’ndan İdlib’deki saldırıyla ilgili açıklama: Rusya’nın izni olmadan bu yapılamaz

Hükümete yakın gazeteler, Suriye’de yaşananlar için sık sık Ahmet Davutoğlu’nu suçluyordu

Suriye’de yaşananlar için farklı kesimlerin suçladığı eski Başbakan ve Gelecek Partisi’nin kurucu genel başkanı Ahmet Davutoğlu, ilk açıklamasını yaptı.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan Davutoğlu şunları söyledi:

Her şeyden önce hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İdlib’de bulunan TSK mensupları tek taraflı bir operasyon dolasıyıla bulunmuyorlar.  Türkiye ve Rusya arasında mutabakatla burada gözlem noktaları oluşturuldu.

Sorumlusu Suriye rejimidir. Ama Suriye rejimi Rusya’nın bilgisi olmadan böyle bir operasyona kalkışabilir mi?

Türkiye Rusya’dan resmen bu konunun araştırılmasını istemeli. Rusya, sorumluya karşı net bir tavır almalı. Rusya’nın izni alınmadan bu saldırı yapılamaz. 

Neden Türkiye askeri orada?

Sınır, çok hassas bir sınır. Böyle kırılgan sınır, Suriye rejiminin saldırıları sonucunda korunabilir niteliğini kaybetmesi durumunda Türkiye kendi sınırını korumak için orada. Bir insan hayatta hiç hata yapmadım diyemez. Siyasette yaptığınız tercihler sonucunda olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğabilir. Ama 3.5 yıldır bir kişi sürekli suçlanıyorsa, sorumluluk sahibi kişiler sessiz kalıyorsa burada samimiyet olmaz. Bana ait olmayan sözler bana atfedildi, Rusya ile uçak krizi tamamen başka bir krize dönüştü ancak suç yine bana yüklendi. Bu suçlamalara cevap vermedim, şimdi de vermek zorunda kalmak istemezdim.

İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik Suriye ordusunun saldırısında 8 kişi hayatını kaybetmişti.