Danimarka’da suçlu bulunun IŞİD üyesi, Türkiye’ye iade edilecek

Danimarka’da mahkeme  “terör saldırısına hazırlanmaktan” suçlu bulduğu IŞİD üyesini Türkiye’ye iade edecek. Türkiye kökenli olan söz konusu kişinin Danimarka vatandaşlığı iptal edilerek 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Frederiksberg mahkemesinden yapılan açıklamaya göre bu kişi cezasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye gönderilecek.

Euronews’in haberine göre istihbarat servisleri tarafından takip edilen Kopenhag doğumlu 24 yaşındaki kişi, Nisan 2020’de silah ve mermi satın almasının hemen ardından tutuklanmıştı.

Evinde IŞİD bayrağı bulundu

Polis söz konusu kişinin evinde yaptığı aramada da IŞİD bayrağı buldu. 12 yıl hapis cezası talep eden savcıya göre ismi açıklanmayan kişi “bir ya da daha fazla terör saldırısı düzenleme amacıyla silah ve mühimmat temin etti.”

Saldırının olası hedefleri konusunda bilgi verilmezken suçlu bulunan zanlının Türkiye’ye iade edilmesinin ardından Danimarka’ya girmesi de kalıcı olarak yasaklanacak.

Zanlının avukatı Rolf Gregersen savunma sırasında müvekkilinin “Türkiye’de birçok Danimarkalı’dan daha az kalmış olabileceğini” belirterek Danimarka’nın sorumluluk alıp, müvekkilinin sırtına bir damga vurarak Türkiye’ye göndermemesi gerektiğini belirtti.

Altı yıl önce Kopenhag’da meydana gelen çifte IŞİD saldırısında iki kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası ülkenin istihbarat birimleri birçok saldırı girişimini engelledi.