Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda bir hafta geride kaldı: En az 230 kişi öldü

Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda bir hafta geride kaldı. Ağırlıklı olarak roket ve füzelerin kullanıldığı savaşta en az 230 kişi hayatını kaybetti.

Her iki taraf da diğerinin yüzlerce tankını imha ettiğini duyurdu.

Dağlık Karabağ, 51 askerinin daha öldürüldüğünü ve toplam kayıplarının 198’e çıktığını açıkladı. Askeri kayıplarla ilgili bilgi paylaşmayan Azerbaycan, 19 sivilin öldürüldüğünü söylüyor.

Son olarak 7 köyün daha “Ermenistan’dan alındığını” duyuran Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ateşkes için Bakü’nün koşullarını açıkladı.

Dağlık Karabağ’da son gelişmeler

07:40

Fransa’da 173 belediye başkanı, milletvekili ve senatörden Macron hükümetine Dağlık Karabağ çağrısı

Fransa’da aralarında belediye başkanı, milletvekili ve senatörlerin de olduğu 173 kişi Macron hükümetine çağrıda bulunarak Dağlık Karabağ konusundaki ‘tarafsızlık’ politikasından vazgeçme talebinde bulundu. Çağrıyı yapanlar Paris’in Azerbaycan’a karşı daha sert tutum sergilemesini istiyor. Söz konusu mektuba imza atanlar ayrıca, Türkiye’yi de çatışmada Azerbaycan’ın tarafında durmakla suçluyor ve Ankara’nın bölgeye “savaşçı” gönderdiği iddiasında bulunuyor.07:15

Aliyev, ateşkes için şartlarını açıkladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, uluslararası toplumdan gelen ateşkes çağrılarıyla ilgili olarak Bakü’nün şartlarını açıkladı. 

Aliyev ateşkes için koşullarını şu şekilde açıkladı:
  • Ermenistan ordusu topraklarımızdan  çıksın
  • Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanısın
  • Dağlık Karabağ’ın Ermenistan’a ait olmadığı söylensin
  • Bakü’den özür dilensin

07:11

Aliyev: 7 köy daha işgalden kurtarıldı

Aliyev, Twitter hesabından “Bugün Azerbaycan ordusu Terter ilinin Talış, Cebrail ilinin Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şeybey ve Kuycak, Fuzuli ilinin Aşağı Abdurrahmanlı köylerini kurtarmıştır.” paylaşımında bulundu.

İlham Aliyev daha önce de Madagiz yerleşim biriminin ele geçirildiğini bildirmişti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yüzlerce kişi sokaklara çıkarak “Karabağ bizimdir bizim kalacak” sloganları attı.07:10

Paşinyan: Ermeni soykırımı politikasının devamı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, televizyonda yaptığı konuşmada vatandaşlarına cephe boyunca mücadelenin yoğun olduğunu aktardı: “Şu an itibariyle, hem askeri hem de sivil ciddi insan kayıplarımız var, büyük miktarlarda askeri teçhizat artık kullanılamıyor” Paşinyan, 150 üst düzey Türk askerinin operasyonu yönettiğini iddia ederken, “Sadece Dağlık Karabağ meselesi için gelmediler. Amaçları Ermeni soykırımı politikasını devam ettirmek” dedi.