Dağlık Karabağ’da taraflar karşılıklı suçlamalara devam ediyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan askerlerinin Dağlık Karabağ sınırındaki Goranboy, Terter, Ağcabedi bölgelerine ateş açtığı açıklaması yaptı. Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimi de Azerbaycan’ın Stepanakert, Şuşa, Askeran, Martakert ve Martuni’ye saldırdığını ileri sürdü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “30 Ekim’de saat 07:35’te (TSİ 6:35) Azerbaycan’ın Goranboy, Terter, Ağcabedi bölgelerine topçu ateşiyle saldırı gerçekleştirildi. Ordu, gerekli tedbirleri almıştır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, çatışmalar cephe hattında özellikle Ağdere, Hocavend, Kubatlı yönlerinde gerçekleşti. Azerbaycan ordusu tüm saldırıları püskürttü ve düşman güçleri arasından çok sayıda asker ve teçhizat etkisiz hale getirildi. 2 Su-25 uçağı, 3 T-72 tankı, 10 farklı top, 2 Gvozdika kundağı motorlu obüs imha edilenler arasında.

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimi ise Azerbaycan’ın dün Stepanakert, Şuşa, Askeran, Martakert ve Martuni’ye saldırı gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Siviller arasından yaralıların ve ciddi maddi hasarın olduğu bildirildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da Dağlık Karabağ savunma ordusunun cephenin güney yönündeki mevzilerini daha iyi hale getirdiği açıklaması yaptı.

Uzun yıllardır çözüm bekleyen Dağlık Karabağ’daki çatışmalar, 27 Eylül’de yeniden alevlenmişti. Resmi olarak Azerbaycan’ın bir parçası olan Dağlık Karabağ, fiilen Ermeni güçlerin denetiminde.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Ceyhun Bayramov 9 Ekim’de Moskova’da görüşmeler gerçekleştirmişti. Daha sonra 10 Ekim’de ateşkes ilan edilmesi üzerinde anlaşılmıştı. Ateşkes ihlallerinin ardından 18 Ekim’de de yeni bir ateşkes ilan edilmişti, ancak ihlaller bundan sonra da durmadı.

Son olarak da Dağlık Karabağ’da insani amaçlı geçici üçüncü bir ateşkes 26 Ekim’de yerel saatle 08:00’da yürürlüğe girmişti.