Dağlık Karabağ’da savaşı sona erdirecek anlaşma imzalandı, Rus barış güçleri Karabağ’a yola çıktı, Erivan’da protestolar başladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu ifade etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karaba bölgesinde ateşkes için ortak bir bildiri imzalandığını ifade etti.

Paşinyan, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu ancak söz konusu kararın verilmesi gerektiğini belirtti.

Daha önce Azerbaycan tarafı, Karabağ’ın en büyük ikinci kenti olan Şuşa’da kontrolü ele geçirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı: Rus barış güçleri Karabağ’a yola çıktı

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus barış güçlerinin Il-76 tipi bir askeri kargo uçağıyla Karabağ’da doğru yola çıktığı bildirildi.

  • Tanınmayan Dağlık Karabağ yönetiminin lideri Arutyunyan ateşkesi kabul etti.
  • Aliyev: Rus askeri anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacakAliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini duyurdu.Azerbaycan lideri “27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı” diyerek Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini kaydetti.Paşinyan’ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan’ın ‘demir yumruğu’ sayesinde imzaladığını söyleyen Azerbaycan lideri, “Ağdam rayonu 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edilecek” dedi.”Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz” diye kaydeden Aliyev, “Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak” bilgisini verdi.
  • Erivan’da protestolar başladı: Göstericiler başbakanlık konutuna yürüyor, Ateşkes anlaşmasını takiben Erivan’da protesto gösterileri başladı. Göstericilerin başbakanlık konutuna yürüdüğü bilgisi verildi.

Aliyev ve Putin savaşı sona erdirecek anlaşma canlı yayında imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azeri mevkidaşı Aliyev’le video-konferans yoluyla ortak bir açıklamada bulunarak, anlaşmayı canlı yayında imzaladı.

Aliyev, yaptığı açıklamada “Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum” diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini söyleyen Aliyev, “Bugün bu belgenin imzalanması Rusya’nın aktif rolünün bir göstergesidir” dedi.

Aliyev “Sorunun çözümü için ortak bir format oluşturduk” ifadelerini kullandı.

Rus lider Putin, “O bölgede yaşayan halklar için çok iyi bir iş yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

  • Habertürk: Türkiye, Rusya’yla ayrı bir anlaşma imzalayacakHabertürk, Türk yetkilililere dayandırdığı haberinde Türkiye’nin, Rusya’yla ayrı bir anlaşma imzalayacağı, askeri gözlem merkezi kurulacağı ve bir barış gücü oluşturulacağı bilgisini vererek, Türk Dışişleri’nin  Rusya’yla bir metin üzerinde çalıştığını kaydetti.
  • Putin: Dağlık Karabağ’a barış gücü konuşlandırılacakRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuya ilişkin açıklamada bulunarak Karabağ bölgesine barış güçlerinin konuşlandırılacağı bilgisini verdi.Putin, açıklamasında tarafların mevcut askeri poziyonlarında kalacağını belirterek, ulaşım merkezlerinin açılacağını kaydetti.Rus lider, yeni ateşkes anlaşmasının, Dağlık Karabağ krizine her iki tarafın da çıkarına olacak uzun vadeli çözüm için koşullar yaratacağını umduğunu dile getirdi.
  • Kremlin: Karabağ’da savaşın tamamen durdurulması konusunda anlaşma imzalandıKremlin’den yapılan açıklamada; Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin, Karabağ’da savaşın tamamen durdurulması konusunda bir anlaşma imzaladığı kaydedildi.
  • Paşinyan: Hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı vericiErmenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla Karabağ’daki savaşın 13.00 itibariyle sona ermesine ilişkin bir bildiri imzaladım. Yayınlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici” ifadelerini kullandı.Paşinyan’a göre karar, bölgedeki ‘askeri durumun derinlemesine incelenmesi’ neticesinde alındı.