Dağlık Karabağ’da çatışmalar yeniden mi başlıyor?

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’da Ermeni birliklerinin saldırısı nedeniyle 4 askerin öldüğünü duyurdu. Ermenistan ile Azerbaycan karşılıklı olarak birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Azerbaycan hükümetinden yapılan açıklamada, Ermeni silahlı grupların ateşkes anlaşması uyarınca çekilmeleri gereken Hadrut bölgesinin kuzeybatısındaki ormanlık alanı terk etmedikleri ve “tahrik edici terörist eylemlerde” bulundukları bildirildi.

Açıklama, 26 Kasım ve Aralık’taki çatışmalarda 4 Azeri askerinin öldüğü ve 3 askerin ise yaralandığı kaydedildi.

Ermenistan, Azerbaycan’ı suçladı

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise pazar günü Bakü’yü, bölgedeki iki köyü ağır topçu ateşine tutarak saldırmakla suçladı. Ermenistan, Azerbaycan’ın ateşkesi ihlal ettiğini ve bu saldırılar sırasında 6 askerinin yaralandığını duyurdu.

Hadrut bölgesinde bulunan Rus barış güçleri ise dün ateşkesinin ihlal edildiğini teyit etmişti. Rusya Savunma Bakanlığı söz konusu ihlalle ilgili herhangi bir tarafa suç isnat etmemişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, dün yeni çatışmalardan Erivan yönetimini sorumlu tutmuştu.

Aliyev, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’dan üst düzey diplomatlarla yaptığı görüşmede, “Ermenistan her şeyi yeniden başlatmaya çalışmamalı. Çok dikkatli olmalı ve herhangi bir askeri harekat planlamamalı. Bu sefer onları tamamen yok edeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Dağlık Karabağ’da iki taraftan binlerce kişinin öldüğü altı hafta süren savaşın ardından 9 Kasım’da Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya tarafından bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşma kapsamında çatışmalar esnasında Azerbaycan’ın ele geçirdiği topraklar ile üç bölgenin denetimi Bakü’ye bırakıldı. Tampon görevi görmesi için bölgeye Rus barış güçleri konuşlandırıldı.

Euronews – AFP – iznews